E hënë, 21 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Etiketa

vaksina

Sfidat e brendshme dhe ato globale të Xho Bajden për vaksinimet anti-Covid

Nga Douglas E.Schoen “The Hill” Javën e shkuar amerikanët morën lajmin lehtësues se dy nga ekonomitë më të mëdha në vend, ajo e shtetit të...

Furnizimi me vaksina/ BE humb gjyqin ndaj kompanisë AstraZeneca

Bashkimi Evropian ka humbur betejën ligjore në Bruksel për ta detyruar kompaninë britaniko-suedeze AstraZeneca, që ta furnizojë BE-në me 120 milionë doza të vaksinës...

Vaksinimi nuk ndalet/ Rama: Mbërrijnë 11,700 doza nga Pfizer

Mbrëmjen e sotme kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 11,700 vaksina anti-covid, të prodhuara nga kompania Pfizer. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri...

Angli/ Vendet e G7-ës do të shpërndajnë 1 miliard vaksina nëpër botë

Udhëheqësit botërorë të kombeve të industrializuara të G7-ës janë të gatshëm të angazhohen në samitin e tyre për të shpërndarë të paktën 1 miliard...

Përse vetëm disa ndjejnë efekte anësore nga vaksina

Efektet anësore të vaksinës, si dhimbje koke, këputje apo temperaturë janë shenja të reagimit të sistemit imunitar dhe ndeshen rëndom gjatë imunizimeve. “Një ditë pas...

Vaksinat/ SHBA do të blejë dhe shpërndajë 500 milion doza të vaksinës Pfizer

Reuters Shtetet e Bashkuara do të shpenzojnë 3.5 miliard dollarë për të blerë dhe dhuruar 500 milion doza të vaksinës Pfizer për disa nga vendet...

A shkakton vaksina anti-covid zmadhim të zemrës?

Nga: Rachael Rettner “Livescience” Studiuesit në Izrael, njoftojnë se kanë zbuluar një lidhje të mundshme midis vaksinës anti-Covid të Pfizer-BioNTech dhe rasteve të zmadhimit të...

Reagimi kardiak tek adoleshentët, hetohet për lidhje të mundshme me vaksinën

The Associated Press Autoritetet shëndetësore po përpiqen të përcaktojnë nëse inflamacioni i zemrës që mund të ndodhë së bashku me shumë lloje të infeksioneve mund...

Biden shpall planin ndërkombëtar të ndarjes së vaksinave, përfiton edhe Kosova

Shtetet e Bashkuara do të dhurojnë 75 % të dozave të vaksinave, të papërdorura kundër koronavirusit. Sipas njoftimit të Shtëpisë e Bardhë këto dhurime do...

Studimi: CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë me 97%, ndërsa Pfizer 80%

Vaksina kineze kundër koronavirusit, CoronaVac zvogëlon vdekshmërinë nga kjo sëmundje me 97%, ndërsa Pfizer me 80%, sipas rezultateve paraprake të një studimi të botuar...

Të fundit

“Ndërmarrjet e ujësjellësit me militantë”, Rama zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Rama ka ashpërsuar tonet për ndërmarrjet e ujësjellësit, duke thënë se punësoheshin militantët. Gjatë prezantimit të investimit në godinën e re të ujësjellësit...

Sfidat e brendshme dhe ato globale të Xho Bajden për vaksinimet anti-Covid

Nga Douglas E.Schoen “The Hill” Javën e shkuar amerikanët morën lajmin lehtësues se dy nga ekonomitë më të mëdha në vend, ajo e shtetit të...

Cilët rrezikohen në PD pas analizës?

Formati i analizës së Partisë Demokratike, i përcaktuar nga Kryesia në mbledhjen e së premtes së 18 qershorit, pritet të shënjojë jo vetëm hartën...

Euro 2020/ Sot mbyllet grupi C, Holanda fut talentet e rinj, Sheva do fitore

18:00: Maqedonia e Veriut - Holanda (Grupi C, Amsterdam) Me Holandën tashmë të kualifikuar si fituese e grupit dhe Maqedoninë e Veriut si e fundit...

“Blindohet” Saranda/Atentati ndaj biznesmenit, ndalohet një nga autorët

Sa i takon atentatit me 20 plumba ndaj pronarit të "Orange" në Sarandë, në pranga ka rënë Redjan Hadëri, një nga autorët e plagosjes...