E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

India autorizon vaksinën Covid-19 të Novavax për përdorim urgjent

Kontrolluesi i përgjithshëm i barnave në Indi i dha autorizimin e përdorimit urgjent për vaksinën Covid-19 të Novavax, tha kompania në një deklaratë të martën.

Vaksina do të prodhohet në nivel lokal nga Instituti i Serumit të Indisë me emrin Covovax, thuhet në deklaratë.

Nuk ka nevojë për asnjë lloj ftohjeje të veçantë dhe mund të ruhet dhe transportohet duke përdorur zinxhirin aktual të furnizimit të vaksinave, thuhet në deklaratë.

“Aautorizimi i sotëm shënon një hap jetik për Indinë, ku nevojiten opsione shtesë vaksinash dhe miliona doza në përpjekjet e vazhdueshme të vendit për të kontrolluar pandeminë”, tha Stanley C. Erck, president dhe CEO të Novavax-it.

Sipas kompanisë, vaksina është në përdorim në vende të tjera, përfshirë Indonezinë dhe Filipinet. Novavax do të dorëzojë të dhënat e saj për autorizimin e vaksinës së saj Covid-19 në Shtetet e Bashkuara deri në fund të vitit.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...