E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Gazetarja bën histori duke dalë me tatuazh tradicional në mjekër (FOTO)

Gazetarja nga Zelanda e Re, Oriini Kaipara, ka bërë histori duke u bërë personi i parë me një moko kauae (tatuazh permanent) që transmeton lajmet televizive.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oriini Kaipara (@oriinz)

Prezantuesja 37-vjeçare, e cila ka një moko kauae – një tatuazh tradicional i mjekrës së poshtme të veshur nga gratë Maori – lexoi lajmet e orës 18:00 të hënën për Newshub Live.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oriini Kaipara (@oriinz)

Kaipara e ka “moko kauae”-n e saj për gati tre vjet, dhe po plotëson prezantuesit e rregullt në “Newshub Live” në orën 18:00 deri të enjten, duke e bërë atë gruan e parë maori me një moko kauae që prezanton lajmet kryesore. Ajo aktualisht është duke plotësuar edhe lajmet e natës.

“Është vërtet emocionuese. Po e shijoj vërtet”, tha Kaipara për Stuff pas paraqitjeve të saj.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oriini Kaipara (@oriinz)

Kaipara bëri histori për herë të parë dy vjet më parë, si gruaja e parë me një moko kauae që prezantoi një buletin të lajmeve kryesore kur ajo plotësoi buletinin e mesditës së TVNZ.

“Ne kemi një ekip të mirë në Newshub, nuk e ndjej presionin aq shumë sa dikur kur fillova për herë të parë në gazetari”, tha Kaipara.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oriini Kaipara (@oriinz)


Kaipara ka qenë e hapur për rëndësinë dhe ndikimin e prezantimit të lajmeve me një moko kauae për një audiencë kombëtare, veçanërisht për shikuesit Maori.

“Po hap terren të ri për ne si Maori, por edhe për njerëzit me ngjyrë. Pavarësisht nëse keni një moko kauae apo jo”.

Kaipara e kupton se prania e saj në lajmet kryesore mund të frymëzojë të tjerët që të përqafojnë kulturën e tyre, ndërkohë që punon shumë për të ndjekur aspiratat e tyre të karrierës, gjë që ajo “nuk e merr lehtë”.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oriini Kaipara (@oriinz)

“Kam kuptuar për një kohë që është shumë më e madhe sesa thjesht të lexosh lajme ose të bësh histori që kanë rëndësi për të gjithë ne”, tha Kaipara.

“Është gjithashtu një fitore e madhe për këtë brez dhe 10 gjeneratat e ardhshme – mos lejoni që identiteti apo kultura juaj t’ju pengojë nga asgjë. Në fakt, ju e përdorni atë si fuqinë tuaj, për të qenë më të mëdhenj dhe për të bërë gjëra të mëdha për të gjithë”.

Burimi i lajmit: honey. Pershtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...