E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Ushtria amerikane krijon vaksinën kundër të gjitha varianteve të Covid-19

Pas gati dy vitesh, shkencëtarët në Institutin e Kërkimeve të Ushtrisë Walter Reed, besojnë se kanë zhvilluar një vaksinë që është efektive kundër të gjitha varianteve të COVID dhe SARS. Studiuesit në Walter Reed presin të shpallin zyrtarisht përfundimin e vaksinës në javët e ardhshme, raportoi fillimisht Defense One.

Ushtria filloi punën për vaksinën Spike Ferritin Nanoparticle COVID-19 (SpFN) në fillim të vitit 2020. Që në fillim, ata punuan për të krijuar një vaksinë që do të mbronte kundër të gjitha varianteve ekzistuese dhe të mundshme të viruseve. Laboratori përfundoi provat e kafshëve në fillim të këtij viti me rezultate pozitive, përpara se të miratohej për fazën e parë të provave te njerëzit në prill 2021.

Instituti i Kërkimeve të Ushtrisë Walter Reed është vendosur të njoftojë zhvillimin e një vaksine që është efektive kundër të gjitha varianteve ekzistuese dhe potenciale të COVID dhe SARS. Vaksina Spike Ferritin Nanoparticle COVID-19 (SpFN) pritet të shpallet zyrtarisht në javët e ardhshme, pasi Omicron pritet të bëhet lloji dominues.

Dr. Kayvon Modjarrad, drejtor i degës së sëmundjeve infektive të Walter Reed, konfirmoi për Defense One se Faza 1 përfundoi me sukses në fillim të këtij muaji testimin kundër Omicron dhe varianteve të tjera ekzistuese. Rezultatet treguan se vaksina SpFN krijon një përgjigje të fortë imune dhe mbrojtje të gjerë kundër varianteve të shumta të COVID dhe SARS.

“Shfaqja e përshpejtuar e koronaviruseve njerëzore gjatë dy dekadave të fundit dhe rritja e varianteve SARS-CoV-2, duke përfshirë së fundmi Omicron, nënvizojnë nevojën e vazhdueshme për vaksina parandaluese të gjeneratës së ardhshme që ofrojnë mbrojtje të gjerë kundër sëmundjeve të koronavirusit”, tha Modjarrad.

Lexo edhe :   Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t'i rikhehemi në pranverë

“Është shumë emocionuese të arrish në këtë pikë për të gjithë ekipin tonë dhe mendoj edhe për të gjithë ushtrinë”, vijoi ai.

Faza 1 testoi vaksinën tek njerëzit që as nuk ishin vaksinuar dhe as të infektuar më parë me COVID.  “Me Omicron, nuk ka asnjë mënyrë për t’i shpëtuar këtij virusi. Ju nuk do të jeni në gjendje ta shmangni atë. Kështu që unë mendoj se shumë shpejt ose e gjithë bota do të vaksinohet ose do të jetë infektuar”, tha Modjarrad.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Walter Reed po punon me një partner të paidentifikuar të industrisë, për prezantimin e ardhshëm të vaksinës. Studiuesit e ushtrisë kanë punuar për vaksinën gjithëpërfshirëse për gati dy vjet.

“Strategjia jonë ka qenë zhvillimi i një teknologjie vaksine “pan-koronavirus” që mund të ofrojë potencialisht mbrojtje të sigurt, efektive dhe të qëndrueshme kundër llojeve dhe specieve të shumta të koronavirusit”, tha Modjarrad.

Zbulimi i ushtrisë vjen pasi varianti Omicron ka shkaktuar një rritje të fundit të COVID në të gjithë botën.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...