E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Gjermania rekomandon injeksione përforcuese për grupmoshën 12-17 vjeç

Komiteti këshillimor i vaksinave i Gjermanisë – i njohur si STIKO – ka rekomanduar injeksione përforcuese të Covid-19 për të gjithë fëmijët dhe adoleshentët midis moshës 12 dhe 17 vjeç, pasi vendi regjistroi rritjen më të lartë të vetme ditore të infeksioneve të enjten.

Në një deklaratë me shkrim, Komiteti rekomandoi që vaksinat përforcuese të administruara janë një vaksinë mRNA nga Pfizer/BioNTech. Vaksina përforcuese duhet të administrohet sa më shpejt që të jetë tre muaj pas dozës së fundit të vaksinës, shtoi STIKO.

Në gusht, STIKO rekomandoi të gjithë fëmijët dhe adoleshentët e moshës 12-17 vjeç që të vaksinohen me një vaksinë Covid-19.

Të enjten, ministri gjerman i shëndetësisë dhe epidemiologu Karl Lauterbach u kërkoi ligjvënësve gjermanë në parlament, të mbështesin një votim kyç nëse do të prezantohet një mandat i përgjithshëm i vaksinës deri në fund të marsit, ose përndryshe vendi “nuk do të jetë në gjendje t’i japë fund pandemisë”.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...