E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Aeroporti i Hong Kongut do të ndalojë pasagjerët tranzit për një muaj

Hong Kongu do të ndalojë pasagjerët tranzit nga shumica e vendeve për një muaj, duke filluar nga e diela, njoftoi të enjten Autoriteti i Aeroportit të Hong Kongut.

Çdokush që qëndron në një “vend me rrezik të lartë” në 21 ditët e fundit, nuk do të lejohet të përdorë Aeroportin Ndërkombëtar të Hong Kongut si pikë tranziti, njoftoi Autoriteti i Aeroportit.

Hong Kongu ka klasifikuar çdo vend jashtë Kinës kontinentale ose Tajvanit me variantin e koronavirusit Omicron, si një “vend me rrezik të lartë” – që do të thotë se shumica e pasagjerëve do të preken nga masat e reja.

Autoriteti i aeroportit tha se masa ishte “në përgjigje të numrit në rritje të rasteve të Omicron në mbarë botën”.

Transportuesi kryesor i Hong Kongut, Cathay Pacific, tha gjithashtu në një njoftim për shtyp të enjten se të gjithë pasagjerët që nisin udhëtimin e tyre nga jashtë territorit të Kinës ose Tajvanit, nuk do të lejohen të përdorin Hong Kongun si një periudhë tranziti gjatë kësaj kohe.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...