E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Shkencëtarët po punojnë për vaksinën që garanton mbrojtje gjatë gjithë jetës

Shkencëtarët që janë përpjekur të zhvillojnë një vaksinë revolucionare që do të garantojë mbrojtje gjatë gjithë jetës kundër koronavirusit, kanë punuar në Japoni prej disa kohësh, shkruan e përditshmja e Tokios.

Në një bisedë me gazetarin e kësaj të përditshmeje më të vjetër të Tokios në anglisht, profesor Michinori Kohara tha se në fillim të vitit 2020, ai filloi të mendojë për një vaksinë që do të ndihmonte në zhdukjen e plotë të koronavirusit.

Profesor Kohara thotë se puna për këtë vaksinë ka filluar në prill të po atij viti, pra në fillim të pandemisë së koronavirusit.

Nëse puna e ekipit shkencor japonez do të jetë e suksesshme, ata do të jenë në gjendje t’i ofrojnë botës një vaksinë që, brenda shtatë ditëve pas vaksinimit, prodhon antitrupa shumë të fuqishëm në trup, që ofrojnë mbrojtje afatgjatë.

Kompania farmaceutike japoneze Nobelpharma Co do të jetë përgjegjëse për kryerjen e fazës së parë dhe të dytë të provave klinike të kësaj vaksine, deri në fillim të vitit 2023.

Burimi i lajmit: new.fox-24.com. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...