E enjte, 28 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Etiketa

vaksina anti-covid

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Cilat janë rreziqet e mundshme, nga të bërit politikë me vaksinën anti-covid?

Nga Frédéric Bizard, Worldcrunch A mundet politika e vaksinimit t'ju tregojë regjimin politik të një vendi? Mes pandemisë, vaksinat janë bërë një mjet politik dhe...

Studimi: Nëse doza e dytë merret pas 8 javësh, prodhohen më shumë antitrupa

Studiuesit në Britaninë e Madhe kanë zbuluar se një hendek më i madh kohor midis dy dozave të vaksinës Pfizer, bën që sistemi imunitar...

SHBA synon të kalojë Rusinë dhe Kinën në garën e diplomacisë së vaksinave

Kerry Boyd Anderson/ Arab News Shtetet e Bashkuara mund t’i jenë bashkuar me vonesë garës së“diplomacisë së vaksinave”, por ato po përpiqen që t’ia kalojnë...

Vaksinimi, mbërrijnë në Rinas 32,760 doza të Pfizer

32,760 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në aeroportin e Rinasit. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama përmes...

OBSH-ja del kundër dozave përforcuese derisa të imunizohen vendet e varfra

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka paralajmëruar kundër sigurimit të dozave përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit për ata që...

”BE e mbajti fjalën”/ Von der Leyen: Vaksina për 70% të popullatës së rritur

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen deklaroi ditën e sotme se Bashkimi Europian ka shpërndarë mjaftueshëm doza në vendet anëtare, që të...

Rusia i ofron vaksina anti-covid, Koreja e Veriut refuzon sërish

Rusia i ka ofruar sërish ndihmë Koresë së Veriut për vaksinat kundër koronavirusit, por shteti komunist e ka refuzuar diçka të tillë, pasi insiston...

Skandal me vaksinat në Indi/ 2,500 personave u injektohet ujë me kripë

Mijëra vetë kanë rënë pre e një mashtrimi në Indi, ku njerëzve u janë dhënë vaksina të rreme kundër koronavirusit. Një sërë personash kanë...

E mbajti të fshehtë, Putin tregon se cilën vaksinë përdori kundër Covid-19

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, deklaroi ditën e sotme para gazetarëve, se është injektuar me të dyja dozat e vaksinës ruse të Sputnik V. Putin...

Të fundit

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...

Bëri simbolin e shqiponjës dykrenare, Miss Serbia lë garën

Bërja e shqiponjës dy krenare nga Miss Serbia, Valentina Petrovic, ka tërbuar mediat serbe. Bukuroshja ka bërë shqiponjën, teksa ka pozuar me Miss Kosovën...

Zi në Ministrinë e Kulturës, ndërron jetë regjisorja e njohur

Një lajm tragjik ka ardhur sot nga Kosova, ku regjisorja e njohur Burbuqe Berisha, ka ndërruar jetë në ambientet e Ministrisë së Kulturës. Figura...

Një Kastriot i panjohur nga Dalmacia

Nga: Pëllumb Xhufi Emri dhe fama e Gjergj Kastriot Skënderbeut, e kthyen heroin në një referencë historike dhe element identifikimi kombëtar e kulturor për shqiptarët...

“Do shpërndajmë 1050 shtëpi”, Ahmetaj zbulon vendimin e qeverisë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, ka zbuluar vendimin e qeverisë për Rindërtimin, ku në dy vjetorin e tërmetit do të shpërndahen 1050 shtëpi. Ahmetaj ka hedhur...