E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Skandal me vaksinat në Indi/ 2,500 personave u injektohet ujë me kripë

Mijëra vetë kanë rënë pre e një mashtrimi në Indi, ku njerëzve u janë dhënë vaksina të rreme kundër koronavirusit. Një sërë personash kanë përfunduar në pranga për këtë skandal, mes tyre edhe mjekë e punonjës shëndetësore, shkruan CNN.

Vishal Thakur, zyrtar i lartë i departamentit të policisë në Mumbai tha se njerëzve që prisnin të vaksinoheshin kundër Covid 19, u është injektuar thjesht ujë me kripë. Dozat e rreme llogaritet t’i kenë marrë të paktën 2500 persona.

”Deri më tani, 14 persona janë arrestuar nën dyshimin e mashtrimit, komplotit kriminal dhe akuzave të tjera. Më shumë arrestime mund të vijnë ndërsa policia vazhdon hetimet për njerëzit e tjerë të përfshirë në mashtrim”, tha Thakur.

India u godit rëndë nga një valë e dytë e koronavirusit midis muajit prillit dhe fillimit të qershorit, ku u infektuaan miliona persona dhe humbën jetënmijëra në të gjithë vendin.

Pas kulmit që arriti vala në muajin maj, kurba e të infektuarve ka pësuar ulje, duke lehtësuar presionin mbi sistemin mjekësor dhe duke lejuar autoritetet të rrisin programin e tyre të vaksinimit gjatë rimëkëmbjes së vendit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...