E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Vaksinimi, mbërrijnë në Rinas 32,760 doza të Pfizer

32,760 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në aeroportin e Rinasit. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social, Facebook.

Sipas kreut të qeverisë, deri më tani në vendin tonë kanë mbërritur 1,611,550vaksina kundër koronavirusit, teksa shtoi se do të vijojë vaksinimi +18 vjeç, deri të dielën, në çdo qendër vaksinimi në vend.

”32,760 doza të vaksinës Pfizer sapo kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke çuar në  1,611,550 sasinë e vaksinave anticovid të mbërritura në vend. Vijojmë çdo ditë pa u ndalur me vaksinimin e hapur +18 vjeç, deri të dielën, në çdo qendër vaksinimi në vend.” shkruan Rama.

Situata epidemiologjike në vend vijon të mbetet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 11 raste të reja me Covid-19, nga 3.439 testime të kryera.

Fatmirësisht, nuk është regjistruar asnjë viktimë. Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 7 pacientë, teksa raste aktive mbeten 160.

Statistika (19 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 11

Të shëruar në 24 orë 7

Të shtruar në spitale 6

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 3439

Testime totale 859,432

Raste pozitive 132,697

Raste të shëruara 130,081

Raste Aktive 160

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 65

Vlorë 17

Elbasan 17

Fier 14

Durrës 13

Shkodër 12

Lezhë 10

Korçë 6

Kukës 5

Gjirokastër 1

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...