E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Studimi: Nëse doza e dytë merret pas 8 javësh, prodhohen më shumë antitrupa

Studiuesit në Britaninë e Madhe kanë zbuluar se një hendek më i madh kohor midis dy dozave të vaksinës Pfizer, bën që sistemi imunitar të prodhojë më shumë antitrupa. Sipas ekspertëve, ky studim mbështet vendimin e marrë në Britani, për zgjatjen në kohë të marrjes së një doze të dytë, shkruan BBC.

Tashmëm, kur varianti indian i koronavirusit, Delta, po pushton botën, mendohet se një periudhë prej 8 javësh, do të ishte më se e rekomandueshme, për të marrë dozën e dytë të vaksinës anti-covid.

Për studimin, studiuesit krahasuan përgjigjet imune të 503 personave që morën dy të shtënat e tyre në intervale të ndryshme në fund të vitit 2020 dhe në fillim të vitit 2021, kur varianti Alpha Covid, i identifikuar për herë të parë në Kent, po përhapej me shpejtësi. Nivelet e antitrupave në gjakun e tyre u matën një muaj pas dozës së dytë të vaksinës.

Cilat ishin zbulimet kryesore të këtij studimi?

-Intervalet e dozimit të gjatë të vaksinës Pfizer gjeneruan përgjigje të forta imune në përgjithësi

-Një program tre javor gjeneroi më pak antitrupa neutralizues që mund të lidhin virusin dhe ta ndalojnë atë të infektojë qelizat sesa një interval 10-javor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...