E diel, 22 Maj, 2022
12.5 C
Tirana

Studimi: Nëse doza e dytë merret pas 8 javësh, prodhohen më shumë antitrupa

Studiuesit në Britaninë e Madhe kanë zbuluar se një hendek më i madh kohor midis dy dozave të vaksinës Pfizer, bën që sistemi imunitar të prodhojë më shumë antitrupa. Sipas ekspertëve, ky studim mbështet vendimin e marrë në Britani, për zgjatjen në kohë të marrjes së një doze të dytë, shkruan BBC.

Tashmëm, kur varianti indian i koronavirusit, Delta, po pushton botën, mendohet se një periudhë prej 8 javësh, do të ishte më se e rekomandueshme, për të marrë dozën e dytë të vaksinës anti-covid.

Për studimin, studiuesit krahasuan përgjigjet imune të 503 personave që morën dy të shtënat e tyre në intervale të ndryshme në fund të vitit 2020 dhe në fillim të vitit 2021, kur varianti Alpha Covid, i identifikuar për herë të parë në Kent, po përhapej me shpejtësi. Nivelet e antitrupave në gjakun e tyre u matën një muaj pas dozës së dytë të vaksinës.

Cilat ishin zbulimet kryesore të këtij studimi?

-Intervalet e dozimit të gjatë të vaksinës Pfizer gjeneruan përgjigje të forta imune në përgjithësi

-Një program tre javor gjeneroi më pak antitrupa neutralizues që mund të lidhin virusin dhe ta ndalojnë atë të infektojë qelizat sesa një interval 10-javor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...