E shtunë, 21 Maj, 2022
17.5 C
Tirana

Etiketa

Siria

Plas lufta në Lindje të Mesme/Izraeli lëshon raketa ndaj Sirisë

Raketat e lëshuara nga Izraeli drejt periferive të kryeqytetit, Damaskut, janë kapur nga mbrojtja ajrore e Sirisë, njoftoi media shtetërore. Sipas një deklarate ushtarake...

Kosovë/ 11 të kthyer nga zonat e luftës në Siri

Autoritetet në Kosovë thanë të shtunën se janë kthyer 11 qytetarë që kanë qëndruar në zonat e luftës në Siri. Ministri i Punëve të Brendshme,...

Historia do ta gjykojë ashpër tradhtinë që Perëndimi i ka bërë Sirisë

Nga Dominique Moisi “World Crunch’ Ndërsa këtë muaj shënojmë përvjetorin e 10-të të trishtuar të fillimit të luftës civile në Siri, menjëherë të vjen në...

Kosova, “parajsë” për emigrantët sirianë

Hussan Osman, 25-vjeçar nga Siria, ka arritur të hyjë të premten në mëngjes në Kosovë në mënyrë ilegale nga Shqipëria. Ai më pas është...

Siri/ ‘Molotov dhe sende të forta’. Sulm ndaj ushtrisë ruse

Mbështetësit e grupit terrorist YPG/PKK sulmuan automjetet ushtarake ruse që kryejnë patrulla të përbashkëta me ushtrinë turke në Sirinë veriore, raporton Anadolu Agency (AA). Përderisa...

“Pas rikthimit nga Siria, Alvini bëri çmos të mos ia tregonte babait plagët”

Vetëm pak ditë më parë, vogëlushi shqiptar Alvin Berisha arriti të lirohej nga kampi Al Hol në Siri, për t’iu bashkuar familjes së tij,...

Ja si ISIS-i po përfiton nga tërheqja e SHBA-së prej Sirisë!

Nga David D. Kirkpatrick & Eric Schmitt “The New York Times” Forcat amerikane dhe partnerët e tyre, me në krye kurdët në Siri, kanë zhvilluar...

Rrëfimi i Vlorës: Jeta ime në ISIS, ja çfarë pashë atje…

Vlora (emri i vërtetë i njohur për redaksinë) ka shkuar në Siri shumë e re. Ajo ende ka frikë nga dora e zgjatur e...

Siria mund të jetë “Vietnami” i Turqisë

Nga Michael Rubin “National Interest” Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, njoftoi të mërkurën nisjen e operacioneve në Sirinë verilindore, duke dërguar shumë trupa në zonën...

Trump thotë se Turqia do ta pësojë nëse “kalon limitet” në Siri

Trump thotë se Turqia do ta pësojë nëse "kalon limitet" në Siri Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me “shkatërrim total” të ekonomisë...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...