E enjte, 19 Maj, 2022
17.5 C
Tirana

Etiketa

Siberi

Si arrijnë të mbijetojnë banorët e qytetit Jakuck, nën temperaturat -50 gradë

Nga ky moment, harroni çdo koncept që keni për “të ftohtin”. Mos thoni“Jashtë është pak ftohtë, ndaj duhet të vendos shallin rreth qafës”, “Ta...

E kishin lënë jashtë në temperatura -20 gradë, ndodh mrekullia me foshnjen

Një foshnje është gjetur shëndoshë e mirë, ndonëse ishte braktisur dhe temperaturat ishin në -20C. Zyrtarë rusë kanë thënë se kanë gjetur me shenja...

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Shpërthimi misterioz i Tunguskas: Çfarë ndodhi në Siberi 113 vjet më parë?

113 vjet më parë ndodhi përplasja më efortë e një asteroidi në historinë e regjistruar të njerëzimit. Ishte një mëngjes i ngrohtë vere në...

Viruset në tokën e ngrirë të Siberisë: Një rrezik i ri për shëndetin nga ndryshimi i klimës

Patogjenë vdekjeprurës, të ngrirë për dhjetëra mijëra vjet në Arktikut, çlirohen papritmas dhe riaktivizohen për shkak të ngrohjes globale. Tingëllon si një trillim shkencor,...

270 ditë borë, pasuri të mëdha natyrore/ Norilsk, qyteti më i izoluar në Rusi

Qyteti siberian Norilsk, është një nga qytetet më veriore në botë, i pozicionuar sipër Rrethit Arktik. Për këtë arsye ai është një vend i...

U akuzua për vdekjen e minatorëve, gjendet i pajetë në burg kreu i minierës së diamanteve

Ish-kryetari i një miniere të diamanteve në Siberi, Alexei Burkser u gjet i pajetë në qelinë e tij të burgut, pasi u akuzua për...

Rusi/ Shi artificial për shuarjen e zjarreve në Siberi

Kompania Federale Ruse “Avialesohrana”, ka njoftuar se do të vazhdojnë me aksione të inxhinierisë klimatike, për të luftuar zjarret në Siberi. Kjo do të thotë...

FOTO/ Pamje apokaliptike nga Siberia, qytetet pushtohen nga bora e zezë

Një fenomen aspak i zakontë ka ndodhur në Siberi, në rajonin Kuzbas, ku jetojnë 2.6 milion banorë. Disa qytete janë mbuluar nga dëbora e...

“Çernobili lundrues” nis rrugën nga Shën Petersburgu për Siberi

Ai që quhet central bërthamor lundrues u nis nga kantjeri i Shën Petersburgut në drejtim të një baze ruse në Detin Arktik. Centrali atomik...

Të fundit

Presidenti/Alibeaj: Do konsultohemi me aleatët, një tjetër mbledhje nesër

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar të PD, thirrur nga Enkelejd Alibeaj. Në një prononcim për mediat, Alibeaj tha se...

SPAK i jep goditjen e fortë krimit/Rama: Mbështetje deri në fund

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sa i takon operacionit të SPAK. Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë thekson se ky...

Erdogan i prerë: S’do pranojmë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur...

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...