Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Etiketa

mashtrim

Si 31-vjeçari mori 108000 euro përmes mashtrimit Call Center 

Në Tiranë është zbuluar një rast i mashtrimit të qytetarëve përmes call center-ave. Në pranga ka rënë 31-vjeçari, O. Ferhataj ndërsa janë proceduar edhe tre...

“Më kanë vjedhur paratë”/ Mendoi se mashtroi policinë, pranga 42-vjeçarit

Mashtroi policinë se i kishin vjedhur lekët në shtëpi, por përfundon vetë në pranga. Është kjo historia e shtetasit me inicialet  A. S., 42...

Premtonte për vizat kanadeze, kapet mashtruesja e cila bënte ‘kërdinë’

Policia e Tiranës ka arrestuar nëntë persona, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale, ku 3 prej tyre ishin të shpallur në kërkim...

Mashtrimet kibernetike, skema e grupit që përvetësoi 4 milion euro

Krimet kibernetike jo vetëm që janë rritur shumë në numër, shpeshtësi por janë përhapur shumë sin ë territory dhe në llojshmëri. Ky është vetëm...

Teknologji/ Link-e të dëmshme në internet, 89% kalojnë nga WhatsApp-i

Aplikacionet e mesazheve, veçanërisht WhatsApp, janë më të përdorurat nga keqbërësit në internet për të përhapur link-e të dëmshme. Mashtruesit që shfrytëzojnë teknikat e...

Si bien shqiptarët pre e mashtrimit të nigerianëve

Një zonjë nga Fieri është mashtruar nga një person i huaj në Facebook. Një mesazh, e bënte atë fituese të plot 100 mijë Eurove. “Na...

Vëllezërit që shitën pikturën false dhe zbuluan që pagesa u bë me para false

Historia fillon në 2003-shin, kur vëllezërit Font, nga Girona, Spanjë, blenë pikturën "Portreti i Antonio Maria Esquivel" (Retrato de Antonio María Esquivel), atribuar penelit...

Gjermani/ Arrestohet rumuni me 11 identitete pasi mashtroi kompaninë shqiptare

Një 41 vjeçar rumun është arrestuar në Gjermani nga autoritetet e atyshme pasi kishte mashtruar një kompani shqiptare nëpërmjet internetit. Kompania shqiptare, që nuk bëhet...

“Më jepni 30 mijë euro për shkeljet e bëra”, biznesmeni bie pre e mashtrimit

Një biznesmen ka rënë pre e mashtrimit nga një shtetas, i cili i kishte kërkuar një shumë të konsiderueshme me pretekstin se do ti...

Mashtrimet me tamponët në Rinas, paguan 30 euro dhe je negativ

Kufizimet që i janë vënë Shqipërisë nga vendet e BE-së gjatë pandemisë, ishin të shumta. Në këtë periudhë lulëzuan shumë biznese që “mashtrojnë” apo abuzojnë...

Të fundit

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...