E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Etiketa

importet

Importet e naftës dhe cigareve u rritën në vitin 2019

Importet e karburanteve dhe cigareve u rritën përkatësisht me 3,7% dhe 4.2% gjatë vitit 2019. Në vitin 2019, importet e naftës shënuan 520 mijë...

Bilanci i energjisë në 2019/ Importet gati u dyfishuan, prodhimi ra me 39.1%

Viti 2019 ishte një vit i vështirë për tregun e energjisë sa i takon prodhimit ku në raport me vitin 2018 ka një ulje...

Shqipëria “preferon” mallrat kineze! Instat nxjerr shifrat e importeve

Shqipëria në katërmujorin e parë të vitit 2019 shënon rritjen më të madhe të importeve  nga Kina. Sipas Instat, krahasuar me po të njëjtën periudhë...

Banania zëvendësohet nga paletat e drurit e qymyrit, s’ndalen importet nga Kolumbia

Teksa në muajt e parë të këtij viti në portin e Maltës janë kapur katër herë ngarkesa me kokainë brenda kontenierëve, që transportonin mallra...

(Video) Çmimet e fruta-perimeve futin në konflikt qytetarët me tregtarët

Të blesh produkte si patëllxhani, kungulli e deri te qepët për shumë nga qytetarët shpesh është e pamundur. Ata ankohen për çmimet shumë të...

Tregu i bananeve në Shqipëri/Pse u 10-fishuan importet nga Kolumbia

Konsumi i bananeve zë një vend shumë të lartë në Shqipëri. Bazuar në statistikat dhe përllogaritjet e fundit, shqiptarët renditen në vendin e parë...

Eurostat: Bie sufiçiti në Eurozonë, importet shënojnë rritje

Rritja e madhe e importeve ka reduktuar sufiçitin tregtar në mallra të Eurozonës gjatë Tetorit, krahasuar me të njëjtën periudhë një vit më parë,...

Kosova rrit prodhimet bujqësore, ulen importet nga Shqipëria

Sa herë që situata politike është acaruar dhe gjendja ekonomike e dy shteteve shqiptare Kosova dhe Shqipëria, qytetarët e dy vendeve fokusohen më shumë...

Rritja e tarifave mbi importet, kërcënohet Kroacia

Katër vende të Ballkanit, Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia dhe Serbia, i kanë bërë thirrje Kroacisë të tërheqë vendimin për rritjen dramatike...

Importet drejt Shqipërisë, Turqia ngjitet në vendin e dytë

Importeve janë rritur me 10 miliardë lekë gjatë pesë muajve të parë të këtij viti. Kjo rritje i atribuohet kryesisht rritjes së kërkesës për...

Të fundit

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe dënohet me 4 vite burg

Udhëheqësja e rrëzuar e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, është dënuar me katër vjet burg, i pari në një seri vendimesh që mund ta...

Me kallash në lokal/ Njëri prej tyre, nipi i deputetit socialist Rrahman Rraja

Blutë e Lezhës kanë bërë të mundur identifikimin e tre autorëve të dyshuar të ngjarjes së ndodhur në 13 nëntor, ku maskat hynë në...

Kina nuk arrin dot objektivin në ‘zero-Covid’

Ndërsa bota lufton me variantin e ri të koronavirusit Omicron, Kina është e vendosur si kurrë më parë për të eliminuar Covid-19 brenda kufijve...

Plas sherri gjatë emisionit LIVE, konkurrentet rrihen me grushte

Një incident ka ndodhur në emisionin “It’s my love” në Kosovë, ku dy nga konkurrentet kanë goditur njëra-tjetrën gjatë transmetimit LIVE. Ina dhe Albana,...

Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, transporti publik me dëshmi vaksinimi

Qeveria e Kosovës ka marrë masa të reja, për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron. Nga sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid,...