E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

(Video) Çmimet e fruta-perimeve futin në konflikt qytetarët me tregtarët

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Të blesh produkte si patëllxhani, kungulli e deri te qepët për shumë nga qytetarët shpesh është e pamundur. Ata ankohen për çmimet shumë të larta të fruta-perimeve. Ku shtresa më e prekur janë pensionistët, të cilët thonë për Tirana Today se ndonjëherë kanë vështirësi të blejnë edhe produktet bazike.

“Po pate lekë i blen të gjitha, nëse nuk ke lekë nuk blen dot asgjë. Janë shumë të larta çmimet, ça të bëjmë sa të kemi do të hamë.”

“I shohim me sy e nuk i blejmë dot. Nuk ka produkte të lira, të gjitha janë shumë të shtrenjta. Dalim të ecim kot, se tavolinën nuk e mbushim dot.”

“Kur është dhe qepa e shtrenjtë, ça pret më ti. Ishte si ishte koha e Enverit, por të gjitha ishin barazim. Kurse tani jemi duke ngordhur, po hapim sytë.”

“Tani sapo bleva një kokë lulelakër dhe ishte 150 lekë të reja kilja. Hajde se patëllxhanin për shembull po e justifikojmë duke thënë që nuk është e stinës. Por, lulelakra është e stinës. Me aq pension sa marrim ne ku do të shkojmë, rrimë duke parë.”

Ndërkohë tregtarët shprehen se produktet çmimet e të cilave janë të shtrenjta, janë ato të cilat nuk kanë sezonin. Ata thonë për Tirana Today se janë të detyruar të luhatin çmimet e fruta-perimeve në varësi të tregut. Sipas tyre produktet vendase janë të lira, ndërkohë që “fajësojnë” rritjen e çmimeve për produktet e importuara.

Lexo edhe :   Pse nuk u bëhet tamponi të gjithë atyre që paraqiten në spital? Përgjigjet Manastirliu

“Pse janë çmimet e larta, çmimet janë normale. Të gjitha çmimet i keni të ulëta, ku ke çmime të larta?! Vetëm produkte si domatja, trangulli apo speci  që janë pak të shtrenjta. Ato shiten rreth 250 lekë të reja. Speci, patëllxhani, kungulli dhe domatja që vijnë nga eksporti janë shumë të shtrenjta. Varion nga 200 në 180 lekë. Kurse, prodhimi i vendit është shumë i lirë.”

Lexo edhe :   Pse nuk u bëhet tamponi të gjithë atyre që paraqiten në spital? Përgjigjet Manastirliu

“Nëse prodhimi është i pakët edhe çmimi është i lartë. Lëviz çmimi me 50 lekë të reja për një ditë. Dhe po të njëjtët klientë që vijnë e marrin çdo ditë me çmime ndryshe, shpesh më vënë në vështirësi. Kjo sepse duket sikur është faji im që rriten, por në të vërtetë lidhet me  mungesën e produktit. Në këtë periudhë produktet më të shtrenjta janë ato që vijnë nga jashtë, patëllxhani, kungulli, pomodorinit etj. Këto janë jo të shtrenjta, por shumë të shtrenjta.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...