E hënë, 2 Gusht, 2021
26.5 C
Tirana

Etiketa

hungari

A mundet Bashkimi Evropian të dëbojë Hungarinë?

Nga George Kyris, The Conversation Marrëdhëniet midis presidentit hungarez Victor Orban dhe udhëheqësve të tjerë evropianë duket se kanë prekur pikën më të ulët. Për...

I arratisur prej 3 vitesh, Gruevski hap kompani biznesi në Hungari (Foto)

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski është përshtatur mës së miri me jetin e tij në Hungari, teksa tashmë ai ka hapur edhe...

Zaev: Qeveria hungareze ndimoi Gruevskin që të arratiset nga Maqedonia

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle”, ku edhe ka folur për arratisjen e paraardhësit të tij,...

BE: Sundimi i ligjit dhe liria e mediave po kërcënohen në Hungari dhe Poloni

Liria e mediave dhe pavarësia e gjyqësorit janë duke u përballur me kërcënime në rritje në Hungari dhe Poloni, derisa korrupsioni mbetet sfidë e...

KE nis procedura kundër Hungarisë e Polonisë për diskriminim të LGBT-së

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha të enjten se ka nisur veprime ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për diskriminim të komunitetit homoseksual (LGBT). Komisioni Evropian...

Uzuni shkëlqen në Hungari, realizon dy gola me Ferencvaroshin (Video)

Myrto Uzuni vijon me formën e tij të shkëlqyer në Hungari, teksa ditën e djeshme ka shënuar dy gola për Ferencvaroshin, gjatë një ndeshjeje...

Orban: Pa Serbinë, Ballkani Perëndimor nuk mund të bëhet pjesë e BE-së

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se zgjerimi duhet të jetë projekti më i rëndësishëm i Bashkimit Evropian (BE) dhe se Serbia është vendi...

“Reporterët pa Kufij” liston Viktor Orbanin si armik të lirisë së shtypit

Për herë të parë, organizata Reporterët pa Kufij (RSF) ka përfshirë një kryetar qeverie të një vendi të BE-së në listën e "armiqve të...

Samiti i BE: Shumica kundër Viktor Orbanit

Kryeministri hungarez, Viktor Orban u kritikua ashpër për shkak të ligjit që diskriminon homoseksualët në Hungari, por ai vazhdoi të qëndrojë kokëfortë. Grindja në...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Të fundit

Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, dikur ka punuar shofer e kuzhinier

Demian Smith do të jetë zv/ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Lajmin e ka përcjellë Ambasada, ku zbulon ndër të tjera...

Shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Cov*d-19

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë lajmin e shumëpritur, se shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Covid-19. Këtë ai e ka konkretizuar përmes fakteve,...

Ti thua se Berisha është problem? Jo, nuk është!

Nga: Frrok Çupi Se si te vjen, thuajse si poshtërim, të merresh tani me Sali Berishën. Ai shkoi, ça të bësh më! Do të thuash...

U tha se ndërroi jetë, 40-vjeçarja është jashtë rrezikut bashkë me të birin

Gjatë ditës së sotme, qarkulloi një lajm i pavërtetë mbi vdekjen e gruas 40-vjeçare, ku pretendohej se nuk ia doli dot mbanë pas shpërthimit...

“Përvëlohet” Greqia/ “Shteti në këmbë”, autoritetet në alarm për energjinë  

Në Greqi, temperaturat kanë tejkaluar 55 gradë celsius. Ndodhur në këto kushte, qytetarët po kosnumojnë shumë energji për të përdorur kondicionerët, e për të...