E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

I arratisur prej 3 vitesh, Gruevski hap kompani biznesi në Hungari (Foto)

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski është përshtatur mës së miri me jetin e tij në Hungari, teksa tashmë ai ka hapur edhe kompaninë e tij me aktivitet të gjërë biznesi, pranë Budapestit, në qytetin Pecel.

I arratisur tre vite më parë nga Maqedonia e Veriut, Gruevski ka përfituar azil politik në Hungari, nga kryeministri i vendit, Viktor Orban.

Gruevski ka një dënim me burg në vendin e tij për korrupsion, por prej 3 vitesh është në arrati, dhe nuk mund të kthehet sërish në Maqedoninë e Veriut. Nëse ai tenton të rikthehet në vend, do të arrestohej menjëherë.

Nikolla Gruevski akuzohet për shpërdorim detyre, konkretisht për blerje votash dhe përblerjen e një makine tip “Armored Mercedes” me vlerë 600 mijë euro. Ai u arratis nga Maqedonia më nëntor të viti 2018, dhe e kaloi kufirin me një pasaportë të rreme, duke kaluar edhe nga kufiri shqiptar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...