E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

KE nis procedura kundër Hungarisë e Polonisë për diskriminim të LGBT-së

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha të enjten se ka nisur veprime ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për diskriminim të komunitetit homoseksual (LGBT).

Komisioni Evropian tha se veprimet e tij kundër Hungarisë lidhen me një ligj të ri, që i ndalon shkollat të përdorin materiale që konsiderohen si promovuese të homoseksualitetit.

Veprimet kundër Polonisë, ndërkaq, lidhen me vendimin e disa rajoneve dhe komunave për ta shpallur veten “zona të lira nga ideologjitë e LGBT-së”.

“Komisioni po fillon procedura për shkelje kundër Hungarisë dhe Polonisë, që lidhen me barazinë dhe mbrojtjen e të drejtave themelore”.

“Dy shtetet anëtare kanë dy muaj kohë për t’u përgjigjur argumenteve të paraqitura nga Komisioni”, tha KE-ja, duke paralajmëruar se dy vendet mund të referohen edhe në Gjykatën e Drejtësisë të Bashkimit Evropian.

Në Hungari, ligji, i cili nga shumë vende të BE-së është konsideruar si sulm mbi të drejtat e komunitetit LGBT, ka shkaktuar protesta.

Në Poloni, gati 100 autoritete lokale kanë miratuar rezoluta që kundërshtojnë “ideologjinë e LGBT-së” – gjë që Qeveria polake thotë se nuk ka pasoja ligjore – ose kanë nënshkruar një “statut të familjes”, për të cilin aktivistët thonë se mbështet vetëm çiftet e martuara heteroseksuale./REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...