E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Alarm në avion, pasagjeri kërkonte të hapte derën (VIDEO)

Ky është momenti dramatik kur një roje sigurie jashtë detyrës ndaloi një pasagjer tjetër të hapte derën e avionit, vetëm pak çaste pasi u nis nga Spanja.

Jo shumë kohë pasi fluturimi FR5253 i Ryanair ishte nisur nga Sevilla, Spanjë, rrugës për në Budapest, Hungari, pasagjerin e kapi paniku dhe donte të zbriste nga avioni gjatë fluturimit.

Anëtarët e stafit u përpoqën të qetësonin pasagjerin, dhe ta bindnin atë se gjithçka ishte në rregull.

Pasagjeri i padisiplinuar kishte biseduar më parë me stafin drejt pjesës së përparme të aeroplanit, duke shpjeguar problemin e tij me të qenit në bord të fluturimit +4. Pikërisht në këtë moment, roja i sigurisë jashtë detyrës, Antonio Quintero u hodh në veprim dhe me ndihmën e pasagjerëve të tjerë, arriti ta sillte në dysheme. Përfundimisht, Antonio dhe të tjerët arritën të lidhnin pasagjerin e padisiplinuar në një vend me rripin e sigurimit, të mbikëqyrur nga piloti që kishte dalë për shkak të panikut të krijuar nga situata.

Për momentin nuk dihet se çfarë e ka bërë pasagjerin të reagojë në atë mënyrë. Sipas Antonio, pasagjeri i paidentifikuar gjithashtu ka shkelmuar sediljet, ka bërtitur dhe madje dyshohet se ka kërcënuar njerëzit me stilolaps.

Individi thuhet se ishte një i ri me kombësi hungareze, i cili u arrestua pas mbërritjes në aeroportin Budapest-Ferenc Liszt.

Gazeta lokale Antena 3 raportoi se roja i sigurisë jashtë detyrës, i cili po udhëtonte me të dashurën e tij, ishte në fluturimin e tij të parë dhe tha se nuk do ta harronte për një kohë.

Sipas psikologes Lara Ferreiro, sjellja e tij mund të ishte shkaktuar nga ankthi akut. Disa statistika thonë se një në tre njerëz kanë frikë nga fluturimi, megjithëse një përqindje shumë më e vogël është diagnostikuar klinikisht me fobi.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...