E enjte, 28 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Etiketa

historik

Cila është origjina e Ditës së Gënjeshtrave?

Dita e Gënjeshtrave që kremtohet çdo vit më 1 Prill në mbarë botën, është një traditë disa shekullore me origjinë nga kultura të ndryshme,...

Historik futbolli, në këtë datë në 1872 finalja e parë e Kupës së Mbretëreshës

Në këtë datë në 1872-shin, u luajt finalja e parë e Kupës FA midis Wanderers dhe Royal Engineers në Kensington Oval të Londrës. E njohur...

”Askush nuk do t’ua prekë votën”/ Meta: 25 prilli, referendum historik

Presidenti i Republikës, Ilir Meta u bëri thirrje të gjithë të rinjve dhe shqiptarëve, që të marrin pjesë në në zgjedhjet e 25 prillit,...

SHBA do të ulë në nivelin më të ulët historik numrin e trupave në Afganistan

Shtetet e Bashkuara do të ulin nën 5000 numrin e trupave në Afganistan brenda fundit të muajit nëntor të këtij viti, tha Sekretari Amerikan...

Euro i afrohet minimumit historik të të gjitha kohërave, ja me sa u këmbye sot

Monedha e përbashkët euro u këmbye sot në tregun e këmbimit poshtë kuotës se 121 lekëve duke ju afruar nivelit më të ulët historik...

Përvjetori historik/ Bill Clinton pritet të vizitojë për herë të katërt Kosovën

Në kuadër të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s, ish-presidenti amerikan Bill Clinton do të bëjë një vizitë zyrtare në Kosovë më datën...

Vjen ndryshimi historik, si të siguroni një vend pune në Gjermani

Tё punosh nё Gjermani si i huaj nga njё vend jashtё BE? Kjo nuk ёshtё kaq e thjeshtё. Gjermania asnjёherё nuk e ka parё...

Shqipëria U15 mposht Malin e Zi, goli i Cerenit rekord historik (Video)

Shqipëria U15 ka triumfuar 3-0 në miqësoren e luajtur në Shkodër ndaj Malit të Zi, sfidë që ka shërbyer si provë e radhës për...

Thaçi: Jam për korrigjim historik; Presheva, Medvegja dhe Bujanoci duhet të jenë me Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se ideja e tij është që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës, kush flet për ide për...

BBC: Lëvizje e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, moment historik

Kur bëhet fjalë për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përgjigja varet nga kush e merrni, nga pala përkrahëse apo ajo kundërshtuese e...

Të fundit

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...

Bëri simbolin e shqiponjës dykrenare, Miss Serbia lë garën

Bërja e shqiponjës dy krenare nga Miss Serbia, Valentina Petrovic, ka tërbuar mediat serbe. Bukuroshja ka bërë shqiponjën, teksa ka pozuar me Miss Kosovën...

Zi në Ministrinë e Kulturës, ndërron jetë regjisorja e njohur

Një lajm tragjik ka ardhur sot nga Kosova, ku regjisorja e njohur Burbuqe Berisha, ka ndërruar jetë në ambientet e Ministrisë së Kulturës. Figura...

Një Kastriot i panjohur nga Dalmacia

Nga: Pëllumb Xhufi Emri dhe fama e Gjergj Kastriot Skënderbeut, e kthyen heroin në një referencë historike dhe element identifikimi kombëtar e kulturor për shqiptarët...

“Do shpërndajmë 1050 shtëpi”, Ahmetaj zbulon vendimin e qeverisë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, ka zbuluar vendimin e qeverisë për Rindërtimin, ku në dy vjetorin e tërmetit do të shpërndahen 1050 shtëpi. Ahmetaj ka hedhur...