Historik futbolli, në këtë datë në 1872 finalja e parë e Kupës së Mbretëreshës

Në këtë datë në 1872-shin, u luajt finalja e parë e Kupës FA midis Wanderers dhe Royal Engineers në Kensington Oval të Londrës.

E njohur atëherë si Kupa e ‘Sfidave të Shoqatës së Futbollit’, është gara më e vjetër e futbollit në botë.

Dy finalistët Wanderers dhe Engineers ishin midis 15 ekipeve nga i gjithë vendi që morën pjesë në turneun inaugurues.

Klubi Skocez Queen’s Park arriti në gjysmëfinale pa goditur një herë topin.

Kensington Oval ishte skena për finalen me 2000 tifozë brenda stadiumit. Një gol i minutës së 15-tw i Morton Betts ishte mjaftueshëm për t’i dhënë Wanderers-it trofeun e tyre të parë.

Gazeta ‘Field’ e përshkroi finalen si “ndeshja më e shpejtë dhe më e vështirë që ka parë ndonjëherë ‘Oval’”.

(Në foto: skuadra e Royal Engineers e vitit 1872.)