E hënë, 25 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Historik futbolli, në këtë datë në 1872 finalja e parë e Kupës së Mbretëreshës

Në këtë datë në 1872-shin, u luajt finalja e parë e Kupës FA midis Wanderers dhe Royal Engineers në Kensington Oval të Londrës.

E njohur atëherë si Kupa e ‘Sfidave të Shoqatës së Futbollit’, është gara më e vjetër e futbollit në botë.

Dy finalistët Wanderers dhe Engineers ishin midis 15 ekipeve nga i gjithë vendi që morën pjesë në turneun inaugurues.

Klubi Skocez Queen’s Park arriti në gjysmëfinale pa goditur një herë topin.

Kensington Oval ishte skena për finalen me 2000 tifozë brenda stadiumit. Një gol i minutës së 15-tw i Morton Betts ishte mjaftueshëm për t’i dhënë Wanderers-it trofeun e tyre të parë.

Gazeta ‘Field’ e përshkroi finalen si “ndeshja më e shpejtë dhe më e vështirë që ka parë ndonjëherë ‘Oval’”.

(Në foto: skuadra e Royal Engineers e vitit 1872.)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...