E shtunë, 19 Shtator, 2020
31 C
Tirana

SHBA do të ulë në nivelin më të ulët historik numrin e trupave në Afganistan

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Mikroçipe në vaksinat anti-Covid? Ja çfarë thotë miliarderi amerikan Bill Gejts

Ai ka investuar shuma të mëdha parash, në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit, por ai është gjithashtu një objektiv i preferuar...

Forcat ‘Shqiponja’, FNSH-ja dhe RENEA ‘blindojnë’ vendin, 9 persona në pranga

Policia e Shtetit ka përcjellë të dhënat lidhur me operacionet që ka zhvilluar në mbarë vendin, sa i takon goditjes së veprimtarisë kriminale. Raportohet...

Dy letra të rralla/ Publikohet për herë të parë letërkëmbimi mes kreut të sapozgjedhur të Regjencës Mehdi Frashëri dhe Myslim Pezës

Nga: Marenglen KASMI Sot mbushen 78 vjet nga mbajtja e Konferencës së Pezës më 16 shtator 1942. Konferenca u mbajt në katundin Pezë, sikurse mori...

Ekzekutimi i Bujar Çelës/ 50-vjeçari u qëllua me 21 plumba nga tre armë me silenciator

Dalin në dritë detaje të tjera lidhur me ekzekutimin e Bujar Çelës mëngjesin e sotëm në Elbasan. Burime për Abcnews.al bëjnë me dije se viktima...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Rama rikthen Bushatin, i propozon pozicionin e rëndësishëm

Rama ka propozuar që Komisioneri i Lirisë së Medias në OSBE, Harlem Desir, të largohet nga detyra dhe vendin e tij ta marrë Ditmir...

Pamjet drithëruese/ Vinçi gjigant rrëzohet papritur, brenda ndodhej edhe një punonjës

Pamje të frikshme janë regjistruar në Portin e Velencias në Spanjë, teksa një vinç 55 metra i lartë është rrëzuar, pasi u godit nga...

Arrestohet në Dubai bashkëshorti i Suada Sherifit, jeta e ish-Miss Shqipërisë pas mbylljes së qendrës estetike (FOTO)

Bashkëshorti i Suada Sherifit, Eldi Dizdari është vënë në pranga në Dubai. Arrestimi i tij është pjesë e një prej operacioneve ndërkombëtare më të...

Më e keqja s’ka kaluar ende. Dalin pamjet tronditëse të katastrofës në ishujt grekë (FOTO-VIDEO)

Sikundër ishte paralajmëruar edhe më herët, ishujt grekë janë prekur nga cikloni “Ianos”. Autoritetet greke njoftojnë se në 6-9 orët në vazhdim, do të...

Shtetet e Bashkuara do të ulin nën 5000 numrin e trupave në Afganistan brenda fundit të muajit nëntor të këtij viti, tha Sekretari Amerikan i Mbrojtjes Mark Esper të shtunën në një intervistë me Fox News.

Esper u shpreh se Pentagoni ende nuk ia ka dorëzuar planin Kongresit dhe gjithashtu shtoi se për të mos ndryshuar këto plane duhet që SHBA të sigurohet që të mos kërcënohet nga terroristët që strehohen në Afganistan.

Në një intervistë dhënë javën e kaluar, presidenti Donald Trump tha se do të donte që brenda datës 3 nëntor SHBA të kishte “rreth 4000 deri në 5000 trupa në Afganistan”.

CNN raportoi që në qershor se administrata amerikane po planifikonte të ulte numrin e ushtarëve të pranishëm në Afganistan nga 8600 që janë tani, në 4500, çka do të ishte shifra më e ulët që prej nisjes së luftës atje në vitin 2001.

Lexo edhe :   SHBA: Shqiptari akuzohet për mbështetje të ISIS-it

Konfirmimi i Sekretarit të Mbrojtjes vjen ndërsa në javët e fundit ka pasur një valë sulmesh nga ana e talebanëve ndaj qeverisë afgane, pavarësisht nënshkrimit të një marrëveshjeje me Shtetet e Bashkuara në shkurt, shkruan “A2”.

Pentagoni gjithashtu konfirmoi në një raport se talebanët nuk ishin shkëputur ende nga Al Qaeda, edhe pse kjo ishte pjesë e marrëveshjes me Shtetet e Bashkuara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fatkeqësisht në Shqipëri ka luftë veç mes së Majtës, e djathta vegjeton

Nga Ben Andoni Po të ndjekësh ligjërimin e përditshëm dhe sidomos atë që po ndodh në ditët e fundit kupton qartë se debati më i...

Itali/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga pandemia

Numri i viktimave nga koronavirusi në Itali po pëson një rritje nga dita në ditë. Gjatë 24 orëve të fundit, vendi fqinj ka regjistruar 24...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Schumacher është në gjendje vegjetative”, neurokirurgu flet për gjendjen e yllit të ‘Formula 1’

Neurokirurgu Erich Riederer është shprehur së fundmi se legjenda e “Formula 1”, Michael Schumacher ka kaluar në gjendje “vegjetative”. Mjeku tha për një televizion francez...

Formula për listat/ Rama: Mund ta diskutojmë, opozita ta harrojë se mund ta pengojë

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur akuzave të opozitës, mbi formulën që paraqiti shumica socialiste për hapjen 100% të listave. “Propozimi i referohet një modeli...