E mërkurë, 21 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Etiketa

gratë

Përkeqësohet gjendja e grave naftëtare në Ballsh, shteti nuk reagon

Gjendja shëndetësore e grave naftëtare në Ballsh është përkeqësuar në ditën e 5 të grevës së tyre. Dy prej grevisteve janë paraqitur me tension të...

Berisha denoncon: Në bashkinë e Durrësit janë punësuar gratë e ”të fortëve”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin që i ka ardhur nga një qytetar. Në rrjetin social, Facebook, Berisha shkruan se në Bashkinë e Durrësit “të...

Ja pse pse burrat goditen më fort nga koronavirusi i ri sesa gratë

Presidenti amerikan Donald Trump dhe Zonja e Parë Melania Trump, kanë njoftuar se ata kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin Covid-19. Të qenit mashkull e...

Bjellorusi: Gratë kundër Lukashenkos

Gratë i japin forcë lëvizjes opozitare në Bjellorusi: ato sfidojnë pushtetin shtetëror dhe dhunën policore. Çdo javë gratë dalin në rrugë kundër diktaturës së...

Bizneset e drejtuara nga gratë në Shqipëri u dëmtuan rëndë nga tërmetet dhe pandemia

Në Shqipëri, dy tërmetet e vjeshtës së kaluar dhe pandemia Covid-19 kanë dëmtuar ndjeshëm edhe sipërmarrjet e drejtuara nga gratë. Sipas një studimi të shoqatës...

A kanë burrat dhe gratë “orë biologjike” të ndryshme

Qëndrimi zgjuar natën dhe aftësia për fjetur gjatë ditës, shkon kundër ritmit tonë natyror cirkadian ose siç njihen më thjesht “orës biologjike”. Por disa...

Kush janë tre gratë që pritet ta rrëzojnë diktatorin e fundit në Evropë

Svjetlana Tikanovskaja, Veronika Cepkalo dhe Maria Kolesnikova janë tre gratë që kanë bashkuar forcat kundër udhëheqësit të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko. Ky i fundit ka...

Përse gratë pëlqejnë më shumë burrat me mjekër

Studimet thonë se gratë i shohin si më tërheqës burrat me mjekër. Një studim i ri, në Universitetin e Queensland, përfshiu 919 gra dhe...

“Gratë mund të mbeten shtatzënë, nëse notojnë në një pishinë me burrat”, zyrtarja hiqet nga puna

Një zyrtare e mbrojtjes së fëmijëve në Indonezi, e cila u shpreh se gratë mund të mbeten me barrë edhe nëse notojnë në të...

Rreth 20% e shqiptarëve të rritur kanë së paku një sëmundje

Vitin e kaluar, 1 në 5 femra dhe 1 në 6 meshkuj të moshës 15-59 vjeç raportuan se ishin diagnostikuar me të paktën një...

Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...