E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Talebanët ndryshojnë strategjinë: Gratë të rikthehen në punë

Talebanët u kanë bërë thirrje grave që punojnë për Ministrinë e Shëndetësisë, të kthehen në punët e tyre. Zëdhënësi Zabihullah Mujahid ka shkruar në Twitter se stafi (femrat) duhet të “ndjekin detyrat e tyre rregullisht” si në Kabul, ashtu edhe në provincat e tjera.

Ai nuk përmendi gratë e tjera punonjëse. Të gjithëve më parë u ishte thënë të qëndronin në shtëpi, për sigurinë e tyre.

Gratë afgane kanë shprehur frikë për të ardhmen e tyre, pasi talebanët të marrin kontrollin e vendit.

Zabihullah Mujahid gjithashtu lëshoi një direktivë, duke u thënë banorëve të Kabulit që të dorëzojnë “armë, municion dhe mallra të tjera qeveritare” brenda një jave, në mënyrë që “të mos ketë nevojë që shkelësit të ndiqen penalisht nëse zbulohen”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...