E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Etiketa

Ahmet Zogu

Rama tregon historinë: Si u bë gjyshi im shoferi i mbretit Zog

Kryeministri Edi Rama vijon me takimet e tij elektorale në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit, teksa mbrëmjen e sotme u ndal në qytetin...

Fotot e rralla/ Varrimi madhështor i kunatit të Mbretit Zog

Memorie.al publikon disa foto me imazhe të rralla që pasqyrojnë varrimin e Ceno beg Kryeziut nga familja e njohur e Kryezijve të Gjakovës që...

Viti i prapshtë 2020

Vera e re në fuçinë e vjetër Nga: Roland Qafoku Në 108 vite jetë të shtetit shqiptar ka shumë gropa e hone. Ka shumë rrëshkitje, rrëpira...

Pse Ahmet Zogu lartësohet gjithnjë e më shumë

Me rastin e 125 vjetorit të lindjes Nga: Ekrem Spahiu Si sot 125 vjet më parë, më 8 Tetor 1895, lindi Ahmet Zogu – Mbret i...

“O marr atë, ose do të vdes” Si u dashurua motra e Ahmet Zogut pas Enver Hoxhës

Alfred Peza në librin e tij “Sarah” provokon me dritëhijet e historisë shqiptare. Çfarë do të kishte ndodhur nëse Shqipëria nuk do të ishte pushtuar...

Historia e panjohur e Zija Dibrës: Si u ekzekutua armiku më i egër i mbretit Zog

Nga Roland Qafoku Zija Dibra është nga viktimat e para të operacioneve që forcat e Ahmet Zogut kryen pas kthimit të tij në pushtet, natën...

Vajza që u bë “mollë sherri” mes Ahmet Zogut dhe Faik Konicës

Ahmet Zogu dhe Faik Konica përveç që s’e pëlqenin njëri-tjetrin ata kishin një të përbashkët, qenë fiksuar pas një vajze me emrin Sara. Ajo, përveç...

Dhunohet shtatorja e Ahmet Zogut, PD: Meriton respektin maksimal të çdo shqiptari

Mëngjesin e sotëm shtatorja e ish-mbretit Zog I është gjetur e mbushur me parulla të shkruara me grafitë ofendues ndaj figurës së tij. Nga fotot...

Si e propozoi Reformën në Drejtësi Ahmet Zogu

Nga: Alfred Lela Durrësi dhe një ngjarje me disa pjesë e javës së kaluar, që lidhet me zgjedhjet e 30 qershorit, ku u pëfshi si...

1939/ Ahmet Zogu la popullin në mëshirë të fatit, kur Italia pushtoi Shqipërinë

Krijimi i aksit fashist Romë-Berlin-Tokio, vuri në një garë të treja shtetet, se kush do të aneksonte sa më shumë territore, për ngritjen e...

Të fundit

Omicron ‘godet’ kriptomonedhat, Bitcoin humbet 10 mijë dollarë në 24 orë

Çmimet e Bitcoin ranë ndjeshëm gjatë natës të së shtunës, duke rënë në nivelin më të ulët afër 43.000 dollarëve. Kriptovaluta më e spikatur...

Hoxha ka vdekur, por enverizmi është gjallë

Nga: Lorenc Vangjeli Një deputet socialist u dërgoi kolegëve të tij në parlament fotografinë e Enver Hoxhës. Të majtët u distancuan prej tij, kurse të...

Milaim Zeka: Donaldi nuk di të dojë, di vetëm të bëj s*ks (VIDEO)

Gazetari i njohur Milaim Zeka ka ndjekur me vemendje se çfarë ka ndodhur brenda shtëpisë së “Big Brother VIP”, e madje ka kritika ndaj Donaldit. Jo vetëm kaq,...

A do ta përfshijnë gjithë Evropën, bllokimet dimërore ndaj Covid-19?

Nga: Ido Vock Austria hyri në bllokim të plotë të hënën e 22 nëntorit, duke qenë vendi i parë në Evropën Perëndimore që rivendosi një mbyllje të madhe këtë dimër. Kjo masë erdhi disa javë...

Me çmontimin e Uzinës së Naftës në Ballsh, merr fund lufta kundër komunizmit

Nga: Mentor Kikia Rafineria e Naftës në Ballsh po çmontohet, po shitet për skrap. Po shkrihet. Nga privatizimi i parë, në 2008, prej “manjatit” të...