E hënë, 18 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

“O marr atë, ose do të vdes” Si u dashurua motra e Ahmet Zogut pas Enver Hoxhës

Alfred Peza në librin e tij “Sarah” provokon me dritëhijet e historisë shqiptare.

Çfarë do të kishte ndodhur nëse Shqipëria nuk do të ishte pushtuar nga Italia fashiste në 7 prill 1939 dhe dy ditë më pas, siç që prerë dita, motra e Mbretit Zog, princesha Mexhide, do të ishte fejuar me Enver Hoxhën?! Me siguri që historia do të kishte rrjedhur ndryshe.

Pjesë nga libri, Ahmet Zogu- Sara Blloshmi:

-E kam takuar njëherë Enver Hoxhën

-Çne?!- pyeti ajo më shumë se e habitur.

-Ia kishte marrë mendjen Mexhides së shkretë, me letra.

Me fjalë të bukura, premtime e foto. M’u duk një trill momental mes dy të rinjsh që do të kalonte shpejt, si edhe ca të tjerë. Por ajo filloi grevën e urisë në shtëpi: O e marr atë, ose do të vdes,- thoshte.

-Shiko, shiko?!

-Pashë, ç’pashë, edhe me këmbënguljen e Geraldinës, kishim vendosur që të dielën, më 9 prill 1939, të bënim fejesën. Gjërat shkuan si shkuan dhe ai, mësues në Liceun e Korçës atë kohë, i kishte dalë përpara autokolonës së familjes mbretërore në momentin kur po kalonin kufirin drejt Greqisë. Unë u nisa të nesërmen, ditën e pushtimit, dhe e takova vetëm pak çaste në Selanik, ku edhe u ribashkuam. Në mëngjes nuk e pashë më. Ndoshta historia e Shqipërisë do të kishte rrjedhur ndryshe tani, nëse fejesa do të ishte bërë një javë përpara ose pushtimi do të ishte shtyrë për vetëm 48 orë; ose nga ndonjë stuhi e papritur në det që do të kishte vonuar zbarkimin…

-Gjërat janë të shkruara në këtë botë dhe ne nuk jemi gjë tjetër, veç aktorë të një skenari të paracaktuar…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Disa universitete në vend sfidojnë urdhrin e Ministrisë së Shëndetësisë

Teksa në Tiranë, studentët janë përplasur me forcat e policisë, pasi u pengohet pjesëmarrja në auditore, në universitetin e Korçës hyrja është e lirë....

Kush janë deputetët e PD, të ndarë pro Bashës dhe pro Berishës

Nga: Roland Qafoku Të shumtë ishin ata që i la pa tekst prezenca dhe fjala e deputetes së re të Partisë Demokratike Sorina Koti në...

Manjani nxjerr prapaskenat, çfarë mund të ndodhë në PD

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, teksa analizon situatën brenda së djathtës, thotë se aty brenda ka ‘aktorë’ ku në kafene nuk lenë gjë pa...

Nuk u plotësuan kërkesat!/Përgjysmohen urbanët në Tiranë

Nga sot do të ketë një përgjysmim të urbanëve në Tiranë. Vendimi është përcjellë nga përfaqësuesit e Unionit të Transportit Publik, për shkak të...

Viti i ri akademik nis me tensione, studentët përplasen me policinë në Tiranë

Studentët u rikthyen sot në auditore, por me disa kushte të cilat janë bërë publike pak ditë më parë nga rektori i Universitetit të...