E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Etiketa

enver hoxha

Ish-të burgosurit politikë: Fotografitë e Hoxhës, për ne janë persekutim i dytë

Katër ish-të burgosur politikë protestuan në Qafë Bari në formë të një greve urie. Sot ata dalin në protestë në Tiranë. Një intervistë me...

11 prill 1985, vdes Enver Hoxha, ja si e njoftoi gazeta ‘Zëri i Popullit’`

Më 11 prill të 1985-ës, plot 36 vitë më parë, vdiq diktatori komunist Enver Hoxha. Më 12 prill, të nesërmen, ja si u hap gazeta...

Brenda vilës së Hoxhës, dhoma dhe shtrati ku diktatori ndërroi jetë

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve...

Basha kujton 20 shkurtin e vitit 1991: Rama po imiton diktatorin Enver Hoxha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përkujtuar sot 30 vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha. Basha u shpreh se 30 vite...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...

Raporti sekret për Ramiz Alinë

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon një dokument arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi 14, i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), i cili...

Foto të rralla/ Kur Enver Hoxha festonte Vitin e Ri në ‘Pallatin e Brigadave’

Publikohen për herë të parë foto me imazhe të rralla të ceremonisë së festimit të Vitit të Ri, të organizuar nga qeveria komuniste, në...

1967/’Shoku Enver, drejtorat po na i pysin fmit a janë ba synet’

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon disa dokumenta arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë të fondit të ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së, të cilat...

Dëshmia e rrallë nga Belgjika e të birit të Ndue Marashit

Dashnor Kaloçi Pjesa e tretë Memorie.al publikon historinë e panjohur të Ndue Marashit, ish-Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, deputetit të Kuvendit Popullor dhe anëtarit të...

Vrasja u përgatit në Zelandën e Re, pse CIA donte eliminimin e Mehmet Shehut

Vdekja e papritur e kryeministrit Mehmet Shehu, 17 dhjetorin e vitit 1981, mbetet një nga ngjarjet më të bujshme në historinë e vendit. Regjimi...

Të fundit

Bisedime me SHBA? Motra e Kim Jong un paralajmëron Uashingtonin: Do zhgënjeheni

Motra e Kim Jong-un ka hedhur poshtë shpresat për një përparim në bisedimet për armët bërthamore me SHBA, duke paralajmëruar Uashingtonin se do të...

A duhet të krijojmë heronj për të frymëzuar rininë në krizë besimi?

Nga: Mentor Kikia Shoqërisa shqiptare është në krizë. Muk është thjeshtë krizë ekonomike, për bukë dhe rroba. Eshtë kriza e madhe e besimit, kriza e...

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt...

Negociatat/ Bullgaria nuk heq dorë nga bllokimi ndaj Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka lëshuar pe as në Këshillin për Punë të Përgjithshme, në këmbënguljen për të bllokuar fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Agjencia...

STARTON #YOUARECREDINS3

Banka Credins lançon për të tretin vit programin #YOUARECREDINS3, një mundësi fantastike për çdo student të sapo diplomuar në degët: Ekonomi, Informatikë, Drejtësi dhe...