E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Etiketa

Afrika e Jugut

“Mund të shkaktojë një valë të rrezikshme”, vendet mbyllin kufijtë

Më shumë vende po shtrëngojnë kufizimet e tyre të udhëtimit, pas zbulimit të një varianti të ri të koronavirusit në Afrikën e Jugut në...

B.1.1.529 nga Afrika e Jugut/ Italia vendos kufizime të reja

Italia vendosi të premten një ndalim hyrje për njerëzit që kanë vizituar një grup shtetesh të Afrikës Jugore, përfshirë Afrikën e Jugut, në 14...

Afrika e Jugut/ Mbretëresha Zulu vdes vetëm një muaj pasi u bë guvernatore

Afrika e Jugut / Mbretëresha Zulu vdes vetëm një muaj pasi u bë guvernatorja e kombit "Me tronditje dhe ankth të thellë familja mbretërore njofton...

Moderna prodhon vaksinën e parë kundër variantit afrikano-jugor të Covid-19

Kompania farmaceutike amerikane, Moderna, që prodhon vaksinën kundër koronavirusit, ka njoftuar se ka zhvilluar një tjetër vaksinë kundër variantit afrikano-jugor të COVID-19. Vaksina e re...

Nuk është efektive ndaj variantit të ri, Afrika e Jugut pezullon Astrazeneca-n

Afrika e Jugut ndaloi vaksinimet e planifikuara me vaksinën “AstraZeneca” kundër Covid-19, pasi të dhënat treguan se jepte mbrojtje minimale kundër infeksionit nga varianti...

Pas Britanisë, Afrika e Jugut identifikon variantin e ri të Covid-19

Afrika e Jugut ka identifikuar një variant të ri të koronavirusit që po drejton një valë të dytë të infeksioneve, tha Ministri i Shëndetësisë...

‘Mjekët’ grabisin 10 mijë euro në një supermarket (FOTO)

Katër hajdutë, duke përfituar nga pandemia, kanë arritur që të vjedhin një shumë të majme duke u shtirur sikur ishin mjekë. Të veshur me...

Video/ Pamje tronditëse, drejtori rreshton nxënësit dhe i rreh

Një rast dhune i paprecedentë është regjistruar në një shkollë, në afërsi të kryeqytetit të Afrikës së Jugut, Johanesburg. Një video e filmuar nga disa...

Po ktheheshin nga varrimi/ Ekzekutohen 11 persona, 4 në gjendje të rëndë

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në Afrikën e Jugut, ku një person i armatosur ka vrarë pa më të voglën mëshirë 11 persona, e...

Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...