E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

B.1.1.529 nga Afrika e Jugut/ Italia vendos kufizime të reja

Italia vendosi të premten një ndalim hyrje për njerëzit që kanë vizituar një grup shtetesh të Afrikës Jugore, përfshirë Afrikën e Jugut, në 14 ditët e fundit. Kjo për shkak të përhapjes së një varianti të ri COVID-19 atje.

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, nënshkroi një urdhër ekzekutiv që ndalon hyrjen nga Afrika e Jugut, Lesoto, Botsvana, Zimbabve, Mozambiku, Namibia dhe Eswatini, thuhet në një deklaratë.

“Shkencëtarët tanë po studiojnë variantin e ri B.1.1.529. Ndërkohë, ne do të marrim kujdesin më të madh të mundshëm”, tha Speranza.

Burimi i lajmit: REUTERS. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...