E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

“Mund të shkaktojë një valë të rrezikshme”, vendet mbyllin kufijtë

Më shumë vende po shtrëngojnë kufizimet e tyre të udhëtimit, pas zbulimit të një varianti të ri të koronavirusit në Afrikën e Jugut në fillim të kësaj jave.

Mbretëria e Bashkuar, Singapori dhe Japonia janë ndër vendet që nxitojnë në masa më të rrepta karantine, dhe ndalojnë fluturimet nga Afrika e Jugut dhe vendet fqinje. BE-ja po propozon ndalimin e fluturimeve nga rajoni në të gjithë bllokun. Shkencëtarët kanë ende shumë për të mësuar rreth variantit, por thonë se janë shumë të shqetësuar për këtë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se do të duhen disa javë për të kuptuar ndikimin e variantit të ri, pasi shkencëtarët punojnë për të përcaktuar se sa i transmetueshëm është. Varianti është shumë i ndryshëm nga të tjerët që janë shfaqur deri më tani.

Variantit të ri ende nuk i është dhënë një emër si Delta ose Beta, dhe tani njihet si B.1.1.529. OBSH pritet ta emërojë atë të premten.

Çfarë dimë për variantin e ri deri më tani? Ku janë zbuluar rastet deri tani?

OBSH thotë se deri më tani janë raportuar më pak se 100 sekuenca të mostrave. Rastet janë konfirmuar kryesisht në Afrikën e Jugut, por janë zbuluar edhe në Hong Kong, Izrael dhe Botsvanë.

Ministri i Shëndetësisë i Mbretërisë së Bashkuar, Sajid Javid, tha të premten se ka “shumë të ngjarë” të jetë përhapur në vende të tjera.

Vetëm rreth 24% e popullsisë së Afrikës së Jugut është plotësisht e vaksinuar, gjë që mund të shohë një përhapje të shpejtë të rasteve atje, tha Dr Mike Tildesley, një anëtar i grupit shkencor të modelimit të gripit Pandemik (Spi-M), për BBC të premten.

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, tha të premten se është “në prag të një gjendjeje të jashtëzakonshme” në lidhje me variantin e ri dhe se ai do të “vepronte shpejt, fuqishëm dhe tani”.

Një rast u zbulua në një person që u kthye nga Malavi, sipas raporteve të mediave izraelite që citojnë Ministrinë e Shëndetësisë të vendit. Dy infeksione të tjera të dyshuara ende nuk janë konfirmuar me rezultatet e testit. Të tre thuhet se janë vaksinuar plotësisht.

Lexo edhe :   Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid, transporti publik me dëshmi vaksinimi

Çfarë po bëjnë vende të ndryshme për të ndaluar përhapjen?

OBSH ka paralajmëruar kundër vendeve që vendosin me nxitim kufizime udhëtimi, duke thënë se ata duhet të shikojnë një “qasje të bazuar në rrezik dhe shkencore”.

Megjithatë, Britania e Madhe, Japonia dhe Holanda kanë ndaluar fluturimet nga këto vende të Afrikës Jugore:

Afrika e Jugut

Botsvana

Namibia

Zimbabve

Eswatini (ish Swaziland)

Lesoto

Singapori, Italia dhe Izraeli i kanë vendosur të gjitha këto kombe, plus Mozambikun, në listat e tyre të kuqe. Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, po propozon që e gjithë BE-ja të vendosë “alarmin e urgjencës” dhe të ndalojë fluturimet nga rajoni.

Lexo edhe :   A do ta përfshijnë gjithë Evropën, bllokimet dimërore ndaj Covid-19?

Republika Çeke do të ndalojë hyrjen e kujtdo që ka kaluar më shumë se 12 orë në ato vende që nga e shtuna.

Gjermania, e cila aktualisht po kalon një valë të katërt të infeksioneve për shkak të variantit Delta, do të lejojë vetëm gjermanët të fluturojnë në Gjermani nga Afrika e Jugut që nga e premtja mbrëma, tha një burim i Ministrisë së Shëndetësisë i cituar nga agjencia e lajmeve Reuters. Edhe nëse udhëtarët janë plotësisht të vaksinuar, ata do të duhet të kalojnë 14 ditë në karantinë.

Reagimi nga Afrika e Jugut

Ministria e Jashtme e Afrikës së Jugut, kritikoi Mbretërinë e Bashkuar – e cila ishte një nga vendet e para që vendosi një ndalim fluturimi – për atë që e quajti “vendim të nxituar”.

“Ndërsa Afrika e Jugut respekton të drejtën e të gjitha vendeve për të marrë masat e nevojshme paraprake për të mbrojtur qytetarët e tyre, vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për të ndaluar përkohësisht afrikano-jugorët të hyjnë në MB, duket se është nxituar pasi edhe OBSH ende nuk ka këshilluar për hapat e ardhshëm”, thuhet në një deklaratë.

Kreu i agjencisë që udhëheq përgjigjen e Afrikës ndaj pandemisë së koronavirusit, thotë se vendosja e kufizimeve të tilla si ndalimi i fluturimeve, nuk ka gjasa të zvogëlojë përhapjen e variantit të ri.

“Kufizimet e vendosura e bëjnë gjithmonë të vështirë koordinimin e një përgjigje”, tha Dr John Nkengasong, drejtor i Qendrave Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, për BBC Newsday.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...