E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Protesta/ Balla akuza të rënda: Vrasësit e Gërdecit janë kundër drejtësinë e re

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla deklaroi se ata që janë duke protestuar kundër drejtësisë së re, janë vrasësit e Gërdecit.

I ftuar në studion e lajmeve në News 24, Balla nuk kurseu edhe akuzat ndaj opozitës, ndërsa u shpreh se një protestë e tillë një ditë pas 11 vjetorit të kësaj tragjedie është e pakuptimtë. Balla tha se vrasësit e Gërdecit janë kundër drejtësisë së re.

“Ka një dallim të madh mes qytetarëve dhe popullit. Këta nuk janë asgjëkund për të folur rreth halleve të popullit shqiptar. Vërejmë me shqetësim dëmtimin e imazhit të vendit që nga aspekti ekonomik.

Apeli im është se pas vendimit të turpshëm të gjyqtarit të Fierit ku ka me figurë si goditet punonjësi i policisë së shtetit dhe nuk dënoi dhunuesin. Goditja e policisë është goditja e shtetit dhe nuk mund të jetë kurrë sekondare. Pak njerëz kishte në protestë. Nesër Tirana do të ngrihet në festë, jeta do vazhdojë normalisht. Ne do ta vijojmë mandatin tonë qeverisës, për ta bërë vendin zonjë mes vendeve anëtarë të BE.  Dje u bënë 11 vite nga tragjedia e Gërdecit duket patetike dhe e pakuptimtë që sot vrasësit e Gërdecit janë kundër drejtësisë së re.”, tha Balla.

Ndërkohë, Balla nuk kurseu edhe mirënjohjen ndaj policisë për menaxhimin e protestës.  Ai shtoi se nuk do ta lejojnë opozitën ta kthejë vendin si 97-ta.

“Janë tre punonjës policie të plagosur. Gjej rastin të përgëzoj Ardin Veliun dhe gjithë trupën policore për një menaxhim të mrekullueshëm të protestës. Ta harrojnë se mund ta kthejnë Shqipërinë në nightmaret e 97-ës”, u shpreh Balla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...