E enjte, 6 Gusht, 2020
27 C
Tirana

Prapaskenat/ Nga kushti i PD-së për largimin e Gjiknurit tek shtrëngimi i duarve

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Bejruti u godit nga një raketë? Videoja që nxjerr fakte tronditëse

Autoritetet në Bejrut ende nuk e kanë të qartë plotësisht se çfarë e shkaktoi tragjedinë. Bëhet fjalë për më tepër se 130 të vdekur,...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Në pamje të parë, u duk sikur sot u arrit një sukses për PD dhe aleatët e saj. Në atë tryezë të papritur, ku edhe Taulant Balla vë dorën në ‘zjarr’ se nuk ka patur një marrëveshje të fshehtë, PD dhe LSI fituan me shumë mund atë që e dorëzuan një vit më parë. Ata ikën nga Kuvendi me krenari, protestuan vazhdimisht duke dhënë provat se do të luftonin deri në triumf. Dhe në fund u kthyen në pikën që ishin.

Në takimin që zgjati 60 minuta mes Damian Gjiknurit, Rudina Hajdarit, Oerd Bylykbashit dhe Petrit Vasilit, u dakordësua që afati përfundimtar për miratimin e Reformës Zgjedhore të jetë 15 marsi. Gjatë takimit u vu re një frymë paqtimi, ndryshe nga tonet e larta dhe zëri agresiv që ka pllakosur përgjatë një viti televizionet shqiptare.

Sot u ofrua një tablo tjetër, plot ngjyra. U dhanë provat se PD-ja ‘është zbutur’ ndaj Gjiknurit, ndonëse për muaj me radhë e kishte kthyer në kryefjalën e ditës. Në përfundim të takimit, u tha se dokumenti i publikuar sot, është garancia se procesi po bëhet me konsensus të palëve politike. Por ndryshe nga kjo ‘shfaqje’ e cila iu ofrua publikut, PD mendonte ndryshe më parë. Sot faktoi se Gjiknuri nuk përbënte më problem për këtë forcë politike.

Pak muaj më parë, PD-ja kërkoi largimin e Gjiknurit si kryetar i Komisionit të Reformës Zgjedhore. PD deklaroi në muajin shtator se nuk do ta njohë këtë komision nëse Gjiknuri nuk jep dorëheqjen nga Reforma Zgjedhore. Kjo pasi emri i tij u përmend në përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane ‘Bild’.

Gjiknuri u akuzua si organizator i vjedhjes së votave në zgjedhjet lokale të vitit 2017 në Dibër, ku zëri i tij doli në përgjime. Ai cilësohej nga PD si arkitekti i blerjes së votave.

Lexo edhe :   Propozimet e kandidaturave në PD/ Besnik Mustafaj: Detyra më e vështirë që kam marrë përsipër
Lexo edhe :   Propozimet e kandidaturave në PD/ Besnik Mustafaj: Detyra më e vështirë që kam marrë përsipër

Asokohe, sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi deklaronte: “Propaganda është më e ethshme se asnjëherë për të mbuluar thelbin e asaj që u arrit me ndërmjetësimin e partnerëve ndërkombëtarë: 1. Reforma zgjedhore nuk do të diktohet nga qeveria e votave të blera. 2. Vendimet për reformën zgjedhore do të merren me konsensus jashtë Parlamentit ilegjitim. 3. Parlamenti është vetëm noter formal i vendimeve të tryezës politike. Përfaqësimi në tryezën e reformës zgjedhore me një nga arkitektët e blerjes së votës është në turpin e PS. Në dorën tonë nuk është të zgjedhim kundërshtarin, por të bëjmë çdo gjë për zbatimin e reformës zgjedhore, që çon vendin drejt zgjedhjeve. Në dorën e qeverisë është të heqë gjendjen e jashtëzakonshme dhe t’u hapë rrugë zgjedhjeve të lira e të ndershme. Në dorën e qeverisë është të heqë gjendjen e jashtëzakonshme dhe t’u hapë rrugë zgjedhjeve të lira e të ndershme”.

Që mazhoranca dhe opozita të arrinin të uleshin përballë njëra-tjetrës, është dashur një përpjekje e vazhdueshme nga ndërkombëtarët. Duket se përpjekja e trupit diplomatik në Shqipëri, për të ulur palët në dialog, ia doli mbanë. Po kështu, shtrëngimi i duarve ishte mjaft domethënës, duke treguar se jeta vazhdon…

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Familjarët e pacientëve, të grumbulluar përpara Infektivit! Reagon QSUNT

Pas publikimit nga Presidenti Ilir Meta, por dhe nga mediat, të imazheve ku shfaqen familjarët e personave të prekur nga COVID-19 të grumbulluar përpara...

Tirana “blindon” mbrojtjen, vjen maqedonasi Toshevski

Tirana konkretizoi një tjetër përforcim në prag të nisjes së përgatitjeve për Kupat e Evropës. Pas afrimit të Ardit Tolit nga kampionati grek, bardheblutë firmosën...

Ndryshimet kushtetuese, PS: Listat e hapura, vendim i pakthyeshëm

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla nga Saranda theksoi se listat e hapura janë një vendim i pakthyeshëm. Ai u shpreh se opozita...

6 pacientë humbin jetën në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Gjatë 24 orëve të fundit, 6 pacientë kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në Shqipëri, ndërsa janë konfirmuar 127 raste të reja. “Fatkeqësisht nuk...

Aksident i frikshëm gjatë Turit të Polonisë, çiklisti përfundon në koma

Çiklisti Fabio Jakobsen është në gjendje kome pasi të mërkurën u përfshi në një aksident në garën e fundit të Turit të Polonisë. Holandezi u...