E mërkurë, 21 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Romët përdoren për vota”, aktivistja:Gjatë fushatës kërcejnë, pastaj i harrojnë

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Nga Anxhela Ferra

Çdo herë që në vend ka fushata elektorale politikanët kujdesen që t’i afrohen çdo shtrese e çdo komuniteti, me qëllim marrjen e votës. Një nga komunitet që e ndjen vëmendjen e politikës vetëm për zgjedhje, janë romët dhe egjiptianët. Krerët e partive dhe kandidatët shkojnë në qytete të ndryshme dhe bëjnë premtime të shumta.

Duke nisur nga shtëpitë e deri të integrimi i tyre në shoqëri e në politikë. Por, siç ndodh rëndomë, pas marrjes së votave ata harrohen. Manjola Veizi drejtuese në Qendrën për të Drejtat e Grave Rome në një intervistë për Tirana Today thotë se veç problemit të mos mbajtjes së premtimeve, romët nuk janë të përfaqësuar në politikë.

“Për fat të keq praktika ka treguar që shpesh herë komuniteti rom dhe egjiptian të targetohet vetëm në kohën e zgjedhjeve si votues të cilët mund të blihen lehtësisht. Kjo për një sërë arsyesh, duke qenë të pashkolluar e nuk kuptojnë sa i rëndësishëm është procesi zgjedhor dhe vota e tyre. Por, gjithashtu edhe gjendja e tyre ekonomike bën që të jenë pre e ryshfeteve apo të mirave materiale që mund t’iu ofrohen për votën.

Shpesh shoh politikanë që gjatë kohëve të proceseve zgjedhore dalin me romët, kërcejnë, i duan shumë romët. Dhe mbas kësaj i harrojnë totalisht dhe nuk kthehen më. Romët shkojnë të votojnë, por shpesh duke qenë edhe të pashkolluar bëhen pre e këtyre personave që duan t’i ndihmojnë. Dhe më pas në njëfarë mënyrë i influencojnë.”

Fjalët që i drejtohen komunitetit rom dhe egjiptian janë të shumta, por neglizhimi sa i një qeverie apo një tjetre ka sjellë skepticizëm për plotësimin e tyre. Duke bërë kështu që situata e komunitetit ndër vite të ndryshojë pak ose aspak. Veizi tregon për Tirana Today se kanë nisur projekte për përfaqësim më të madh të komunitetit.

“Premtimet që bëjnë politikanët janë nga më të ndryshmet, do t’iu shtrojmë ujin, legalizojnë shtëpitë, do t’iu japim banesa sociale. Do të rregullojmë rrugët këtu, do t’iu japim punë, ndihmë sociale. Pra, gjëra që nuk janë të prekshme, që të ketë një shifër të cilën të mundesh ta ndjekësh e monitorosh. Nuk ka plan konkret.

Lexo edhe :   “Nëse rizgjidhem, do i rikthehemi jetës normale”, Trump çudit me deklaratën
Lexo edhe :   “Nëse rizgjidhem, do i rikthehemi jetës normale”, Trump çudit me deklaratën

Shumica e romëve punojnë në tregun informal, mbledhin materiale të riciklueshme, shesin rroba të përdorura. Pra, nuk ka tregues të mirë që të tregojnë se ka një rritje të punësimit. Ne duam të ngremë kapacitete që të kenë mundësi të monitorojnë këto premtime. Dhe ne jo më kot kemi filluar që në zgjedhjet e 2013-ës, mbështetur nga OSBE me projekte të shumta. Për rritjen e pjesëmarrjes së grave, vajzave rome e egjiptiane në jetën publike dhe politikë.”

Por, veç garantimit të drejtës për të votuar, komuniteti prej disa vitesh kërkon të fitojë të drejtën edhe të votohen. Ende në parlamentin shqiptarë nuk ka përfaqësues të romëve dhe egjiptianëve. Edhe pse shpesh parti të ndryshme kanë përfshirë në listat zgjedhore emra të komunitetit, por në pozicione ku nuk mund të fitohet vendi në parlament.

“Deri tani janë shumë pak, vetëm 2 veta rom të zgjedhur në Këshillat Bashkiakë. Ka pasur tendenca nga gra, vajza, por edhe burra që të kandidojnë në mënyrë të pavarur. Por, ka goxha pengesa përveç pjesës që duhet të gjenerosh votat e 1% të popullsisë në zonën që banon. Pastaj ka dhe kosto financiare, duke qenë se nuk kemi një parti tonën ne nuk mund të marrim një buxhet të caktuar.

Në pamje të parë politikanët duan të përfshijnë njerëz nga komuniteti. Shpesh kur flasim me ta na thonë, sa mirë na sillni vajza e djem të rinj. Por, dihet si është në politikë. Flitet me numër votash.”/TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...