E hënë, 25 Maj, 2020
16 C
Tirana

Nga Erdogan tek Putin, këta janë udhëheqësit me më shumë truproja në botë

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Aleanca për Teatrin e zhvendos protestën në një tjetër qytet

Një ditë më parë, Aleanca për Teatrin ishte në Durrës përpara Pallatit të Kulturës, ku zhvilloi një tubim sensibilizues dhe u mblodhën firma për...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Protestë tek Liqeni Artificial, qytetarët thyejnë me forcë perimetrin e Policisë

Një protestë është zhvilluar së fundmi tek Liqeni Artificial në Tiranë pasi ai u mbyll gjatë fundjavës. Raportohet se qytetarët kanë thyer me forcë perimetrin...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Bota ka shumë udhëheqës të rëndësishëm botërorë, ose të paktën liderë që mendojnë se janë të rëndësishëm. Gati çdo udhëheqës i madh botëror, shoqërohet gjithnjë nga një autokolonë gjigante me makina, me shumë masa të forta sigurie nga pas. Por, cilët janë liderët me masat më ekstreme të sigurisë. Le t’i shohim më poshtë.

  1. Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan

Erdogan mban gjithmonë me vete 60 truprojat më besnike të njohur si “Burrat me mustaqe”, për shkak se gati të gjithë mbajnë mustaqe. Ata, reagojnë ashpër ndaj çdo lloj problem me sigurinë e liderit të tyre. Në vitin 2017, ata rrahën qytetarë amerikanë me origjinë turke, që po protestonin kundër Erdoganit në Uashington. Krahas tyre janë sigurisht edhe qindra forca të tjera të sigurisë. Vizita e tij e fundit në Greqi, angazhoi 3000 mijë snajperistë të forcave speciale turke dhe greke.

  1. Kryeministri japonez, Shinzo Abe

Si një nga liderët botërorë më të rëndësishëm, vizitat e Shinzo Abes jashtë vendit shoqërohen me masa ta larta sigurie. Zakonisht angazhohet një personel prej 9.000 personash.

Në 2016, eskorta e tij u bllokua në trafikun e autostradës. Në vend se të bllokonin paraprakisht një pjesë të rrugës, stafi i sigurisë uli perdet e dritareve të makinave, teksa u bënin me shenjë makinave në lëvizje, që të zhvendoseshin.

  1. Presidenti i Guinesë, Alfa Conde

Presidenti i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike, është pa dyshim një njeri i fuqishëm brenda vendit të tij. Në vitin 2011, kundërshtarët politikë tentuan ta vrasin në shtëpinë e tij, dhe pas asaj ngjarje ai forcoi ndjeshëm masat e sigurisë. Nuk dihen shumë detaje mbi to, por fakt është që janë tepër armiqësorë ndaj mediave. Në vitin 2013, truprojat kryen një valë dhune kundër gazetarëve të pavarur, dhe në vitin 2016, të ashtuquajturat “Beretat e Kuqe” rrahën një gazetar, pasi fotografi Konde kur po largohej nga parlamenti.

  1. Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II

Forcat e sigurisë së mbretëreshës janë mbresëlënëse në disa aspekte. Ata janë më të njohur për maskimin e tyre. Shumica e tyre qëndrojnë fizikisht larg mbretëreshës, dhe shumëkush mund t’i ngatërrojë në rrugë për kalimtarë të zakonshëm apo turistë. Por, ata mund t’ju bllokojnë në moment nëse përpiqeni që t’i afroheni Elisabetës. Garda Mbretërore, skuadra e elitës së ‘Scotland Yard; u formua në vitin 1983, dhe thuhet se përbëhet nga 185 oficerë të mirë-trajnuar. Ata, janë përgjegjës për sigurisë gjatë gjithë kohës të mbretëreshës, së bashku me pjesën tjetër të familjes mbretërore dhe diplomatëve të Londrës.

  1. Presidenti i Kinës, Xi Jinping

Presidenti dhe drejtues të tjerë të lartë të Partisë Komuniste, mbrohen nga një njësi elitë e quajtur Byroja Qendrore e Sigurisë, e cila është një organizatë e fshehtë. Ajo përbëhet nga mijëra trupa shumë të përgatitur, për të mbrojtur udhëheqësit kryesorë të vendit dhe familjet e tyre. Gjatë një vizite në vitin 2017 të Xi Jinping në Hong Kong, u angazhuan mbi 11.000 policë.

  1. Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman

Thuhet se bin Salman, ka aktualisht raporte të këqija me të atin e tij, Mbretin Salman bin Abdulaziz Al Saud. Për këtë arsye dhe jo vetëm, ai ka ngritur një rrjet të madh sigurie rreth vetes. Në një vizitë ai ka zëvendësuar drejtuesit e organeve të sigurisë, me njerëzit e tij më besnikë. Trupa kryesore e sigurisë së tij, mendohet se përbëhet nga një personel prej 800 truprojash.

  1. Kreu i Vatikanit, Papa Françesku

Organi kryesor që përgjigjet për sigurinë e Papës është Garda Zvicerane Papnore, që zotëron aktualisht një nga koleksionet më të avancuara të armëve të zjarrit në botë. Kjo njësi numëron më shumë se 125 persona. Edhe pse çdo ish-ushtarak zviceran me qëndrim të mirë që është katolik, nën 30 vjeç dhe mbi 1.80 i gjatë mund të aplikojë, testimi është shumë i fortë dhe tejet përzgjedhës.

  1. Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un

Kur lideri koreano-verior vizitoi Singaporin në vitin 2018, ai u shoqërua në dukje nga një tufë truprojash. Në fakt, Pheaniani ka një Gardë Kombëtare me 100.000 persona. Kjo njësi elite, shërben në thelb si një ushtri personale e Kim, dhe që përgjigjet drejtpërsëdrejti para tij.

  1. Presidenti i SHBA-së, Donald Trump

Shërbimi sekret që merret me sigurinë e presidentit amerikan ka rreth 7.000 punonjës. Ndërkohë dy avionët presidencialë që përdor Trump gjatë udhëtimeve të tij, janë ndër mjetet më të sigurta në botë. Ai ka gjithashtu limuzinën më të sigurtë në botë, e testuar edhe ndaj sulmeve me bomba. Kur Trump vizitoi Britaninë e Madhe në vitin 2018, ai u shoqërua nga 1.000 anëtarë të stafit, një autokolonë e plotë me makina dhe helikopterë.

  1. Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Shërbimi Federal i Mbrojtjes, FSO, njihet ndryshe edhe si “Njerëzit e Putinit”, është njësia me enigmatike e sigurisë në Rusi. Askush nuk e di me saktësi forcën në trupa, por fakt është së ka një buxhet disa miliarda dollarë, dhe kompetenca të pakufizuara për të hetuar, arrestuar njerëz, apo kontrolluar shtëpi./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT