Kryesore

“Një gabim historik”/ Italia do t’i propozojë BE-së të hapë në nëntor negociatat për Shqipërinë


               Publikuar në : 10:03 - 19/10/19 Enno

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte e konsideroi një “gabim historik” vendimin e KE-së për mos hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

Conte pritet që t’i propozojë BE-së të marrë sërish në shqyrtim hapjen e negociatave për dy vendet e Ballkanit në muajin nëntor, shkruan “Ansa”.

“Nuk ishte e nevojshme të hapeshin negociatat, do të kishte qenë e mjaftueshme për të filluar procedurën. Ishte një gabim historik. Unë jam shumë afër me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore”, u shpreh ai.

Sa i përket vetos franceze, kryeministri italian paralajmëroi se ky vendim do t’i hapë rrugë aktorëve të tjerë që të rrisin influencën në rajon.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT