E martë, 14 Korrik, 2020
16 C
Tirana

“Një gabim historik”/ Italia do t’i propozojë BE-së të hapë në nëntor negociatat për Shqipërinë

Më të lexuarat

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte e konsideroi një “gabim historik” vendimin e KE-së për mos hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

Conte pritet që t’i propozojë BE-së të marrë sërish në shqyrtim hapjen e negociatave për dy vendet e Ballkanit në muajin nëntor, shkruan “Ansa”.

“Nuk ishte e nevojshme të hapeshin negociatat, do të kishte qenë e mjaftueshme për të filluar procedurën. Ishte një gabim historik. Unë jam shumë afër me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore”, u shpreh ai.

Sa i përket vetos franceze, kryeministri italian paralajmëroi se ky vendim do t’i hapë rrugë aktorëve të tjerë që të rrisin influencën në rajon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...