E diel, 25 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Etiketa

Maqedonia e veriut

Maqedonia e Veriut, ulet numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën nga koronavirusi 4 persona. Gjatë ditës së fundit janë testuar 387 persona si...

Maqedonia e Veriut me qeveri të re

Maqedonia e Veriut ka tani qeverinë e re. Të dielën në mesnatë me shumicë votash 62 pro dhe 51 kundër, Kuvendi votoi programin dhe përbërjen...

Maqedonia e Veriut s’po gjen qetësi nga koronavirusi, në rritje numri i të infektuarve

Maqedonia e Veriut nuk po gjen qetësi me infektimet. Koronavirusi po njeh një shtrirje të gjerë, ndërsa po kaq të frikshme janë edhe numrat...

Vaksina kundër koronavirusit do të jetë falas në Maqedoninë e Veriut

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe, ka njoftuar që shteti do të shpërndajë falas për popullin vaksinën kundër Covid 19. Në një...

Finalizohet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut, publikohen emrat e disa ministrave

LSD dhe BDI kanë ndarë sot postet ministrore në kabinetin e ri qeveritar të Maqedonisë së Veriut. Bëhet me dije se BDI-ja e Ali Ahmetit,...

Pakti për qeverinë në Shkup, Meta thirrje politikës në Tiranë: Të respektojmë marrëveshjen e 5 Qershorit

Kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta, ka përshëndetur marrëveshjen për qeverinë e re në Maqedoni, duke vlerësuar rritjen e përfaqësimit të faktorit shqiptar. Në mesazhin...

Ahmeti: Është akoma herët për koalicionin

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, tha se tani mund të fillojnë bisedimet për formimin e përbërjes së qeverisë së re të Maqedonisë së Veriut. Menjëherë...

Maqedonia e Veriut regjistron një ulje drastike të rasteve të reja

Një lajm i mirë vjen nga Maqedonia e Veriut, e cila ka regjistruar një rënie drastike të rasteve të reja me koronavirus. Gjatë 24 orëve...

Certifikohen rezultatet zgjedhore, shqiptarët me 32 mandate në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ka miratuar konkluzën për shpalljen e rezultateve zyrtare të zgjedhjeve parlamentare të 15 korrikut. Gjatë seancës së...

Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut shtrohet në spital

Kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, është shtruar ditën e sotme në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup. Disa bashkëpunëtorë të tij...

Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...