E mërkurë, 30 Shtator, 2020
23 C
Tirana

VIDEO/ Brenda bazës amerikane që u sulmua nga raketat iraniane

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Pse konflikti Armeni-Azerbajxhan, mund t’i kushtojë Shqipërisë qindra miliona euro

Armenia dhe Azerbajxhani, po përplasen sërish mbi rajonin e kontestuar të Nagorno-Karabakut. Deri tani luftimet kanë shkaktuar dhjetëra të vrarë, dhe qindra të plagosur....

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Mediat e huaja kanë publikuar një video nga baza ajrore amerikane Al Asad, ku tregohen dëmet e shkaktuara nga sulmet e Iranit.

BBC sjell pamje brenda kësaj baze me siguri të lartë, duke dhënë edhe rrëfimet e disa prej ushtarëve të cilët i mbijetuan sulmit. Akeem Ferguson ishte në një bunker kur ekipi i tij mori lajmin drithërues se 6 raketa balistike iraniane ishin nisur në drejtimin e tyre.

“Mbaja armën time dhe e vura kokën poshtë dhe u përpoqa të gjej një vend të përshtatshëm, kështu që fillova t’u këndoja vajzave të mia, brenda kokës time. Dhe unë vetëm prisja. Unë isha 100% gati për të vdekur”, tha ai.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore shumë polare

Sulmet në bazat amerikane erdhën pas atentatit që SHBA bëri ndaj gjeneralit iranian, Qassem Soleimani. Ai u vra në një sulm me dron amerikan, teksa gjendej në një kolonë në aeroportin e Bagdadit.

Autoritetet iraniane thuhet se do të ofrojnë një shpërblim prej 80 milionë dollarësh për kokën e presidentit amerikan Donald Trump. Sipas mediave, kjo “ofertë” është bërë gjatë transmetimit televiziv të funeralit nga transmetuesit zyrtarë shtetërorë.

Irani ka bërë të ditur se nuk do të respektojë me asnjë kufizim të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinimi kundër gripit, Manastirliu: Kemi siguruar 368 mijë doza

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ishte në Poliklinikën Qendrore në Tiranë, ku ka nisur sot programi i vaksinimit kundër gripit. Manastirliu deklaroi...

Gjykata e Vlorës dënon me 10 vite burg ‘të fortin’ e Selenicës

"I forti" i Selenicës, Tesilvian Basho ose Tesi Basho është dënuar sot nga Gjykata e Vlorës me 10 vite burg. Kjo masë dënimi është...

OFL u dërgon formularin tre të dënuarve për qëllime terroriste

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar sot formularin për deklarimin e pasurisë tre të dënuarve, të akuzuar për vepra penale me qëllime terroriste. OFL...

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Turqi emërohet drejtori i Përgjithshëm i Doganave

Gent Gazheli është emëruar drejtoi i ri i Përgjithshëm i Doganave. Ish-ambasadori i Shqipërisë në Turqi, zëvendëson në këtë post Gjon Bardhin. Gazheli dhe dorëheqjen...

Pse Armenia dhe Azerbajxhani po luftojnë ndaj njëra-tjetrës

Nga James Palmer “Foreign Policy” Ditët e fundit janë intensifikuar luftimet përgjatë kufirit efektiv Armeni-Azerbajxhan përreth territorit të diskutueshëm të Nagorno-Karabakut, duke sjellë me dhjetëra...