E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Sa i kushton SHBA-së prania në bazat e saj ushtarake në mbarë botën

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Vrasja e figurës së dytë më të fuqishme të Iranit, Qassem Soleimani, nga një sulm me dron amerikan ka çuar në vendosjen e më shumë trupave në Irak. Dhe ndërsa Irani u tërhoq dhe tensionet u qetësuan, një luftë hije SHBA-Iran vazhdon.

Dhe kur jemi tek prania ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme dhe jo vetëm, mediumi Al Jazeera ka sjellë një shkrim, duke vënë në pah koston, apo thënë më mirë duke hedhur vështrim rreth triliona dollarëve të shpenzuar në luftëra dhe miliardat e shpenzuara për ruajtjen e bazave ushtarake amerikane.

Sipas shkrimit në fjalë, në qindra baza në vende dhe territore jashtë SHBA-së ka 200,000 trupa amerikane të stacionuar.

Ky numër vazhdon të jetë me gjithë premtimet e presidentit Donald Trump për largimin e trupave amerikane nga Lindja e Mesme – madje numri i trupave në rajon është rritur.

Si pasojë, që nga 11 Shtatori, taksapaguesit amerikanë kanë shpenzuar 6.4 trilionë dollarë për luftëra dhe veprime ushtarake në Lindjen e Mesme dhe Azi, sipas Institutit Watson për Çështje Ndërkombëtare dhe Publike në Universitetin Brown.

Sipas komandës qendrore të SHBA-së, ka midis 60,000 dhe 70,000 trupa amerikane, vetëm në Lindjen e Mesme, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Glenn Carle, ish-oficeri i inteligjencës kombëtare të CIA-s dhe asistent profesor në Kolegjin Boston, shpjegon se disa vende pritëse paguajnë shuma të konsiderueshme për të ruajtur një prani ushtarake amerikane, ndërsa vendet e tjera jo domosdoshmërisht japin të njëjtat lloj kontributesh zyrtare.

“Në Irak, nuk jam aq i sigurt se sa ata në të vërtetë japin një kontribut zyrtar për të na pritur aq sa janë të lumtur që na kanë”, ka thënë ndër tjerash Carle.

Ndërsa duke folur rreth asaj se si mund të rrjedhin zhvillimet ndërmjet SHBA-së dhe Iranit, Carle vëren se sistemi politik amerikan është kryesisht i paralizuar në mënyrë që çdo “veprim koherent, vendimtar” në marrëdhëniet ndërkombëtare do të jetë i vështirë për t’u kryer.

Lexo edhe :   SHBA, Gjykata e Lartë vendos për taksat e presidentit
Lexo edhe :   SHBA-ja dhe BE-ja dënojnë kërcënimin fizik ndaj Vjosa Osmanit

“Ka pasur një prirje të fortë nga ana e gjysmës së vendit për të hequr praninë amerikane nga Iraku, gjë që vlerësohet si një fatkeqësi… Por që të largohesh tani do të ishte një problem”, thotë Carle.

“Kështu që, nuk shoh se do të largohemi shpejt, përveç nëse njeriu në Zyrën Ovale në të vërtetë nuk arrin të veprojë sipas detyrimeve të tij”.

Kujtojmë se rritja e tensioneve në rajon ka ardhur pasi presidenti amerikan, Donald Trump autorizoi një sulm ndaj Qassem Soleimani.

Soleimani, arkitekti i operacioneve klandestine dhe ushtarake të Teheranit, si shef i forcave të Qudsit të Gardës Revolucionare, u vra në një sulm me dron amerikan derisa gjendej në një kolonë në aeroportin e Bagdadit.

Si përgjigje, përveç sulmeve me raketa, autoritetet iraniane thuhet se kanë bërë të ditur se do të ofrojnë një shpërblim prej 80 milionë dollarësh për kokën e presidentit amerikan Donald Trump, pas vrasjes së gjeneralit Qasem Soleimani.

Sipas mediave, një “ofertë e tillë” është bërë gjatë transmetimit televiziv të funeralit nga transmetuesit zyrtarë shtetërorë.

Veç kësaj, Irani ka bërë të ditur se nuk do të respektojë me asnjë kufizim të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, njoftoi të dielën televizioni shtetëror i vendit.

Gjithashtu, vrasja e gjeneralit iranian ka ndikuar që një vendim të merret edhe nga Parlamenti i Irakut, i cili ka nxjerrë një rezolutë me të cilën kërkohet largimi i trupave amerikane nga vendi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...

Pak ditë më parë festoi me 18 mijë tifozë, ekipi serb “mbërthehet” nga koronavirusi

Gjashtë lojtarë të ekipit serb të futbollit, Crvena Zvezda të Beogradit janë konfirmuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi, i...

A do të mbyllen të hënën? Merret vendimi përfundimtar për transportin urban

Transporti urban do të vijojë punën edhe të hënën e çdo ditë në vijim. Mësohet se Shoqata e Transportit ka anuluar vendimin e marrë...