E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Tritol shtyllës së tensionit të lartë, MIE dhe MB: Sulm terrorist

Ministria e Brendshme dhe Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë e konsideron “akt terrorist” sulmin me tritol ndaj një shtylle të tensionit të lartë në Fushë Krujë.

Ministria thekson se po zhvillohen hetime për të zbardhur rastin.

Sipas Ministrisë së Brendshme, lënda shpërthyese ishte vendosur 5-6 metra mbi nivelin e tokës, ndërsa dyshohet se ka qenë shpërthim me fitil-përcjellës.

Në deklaratë, të dyja ministritë e cilësojnë dëmtimin e shtyllës si një akt terrorist që rrezikon lënien e vendit pa energji elektrike.

“Akt terrorist. Po punohet për zbardhjen e ngjarjes. Shpërthimi rrezikoi shembjen e shtyllës. Shembja rrezikonte të linte gjithë vendin pa energji. OST po merr masat e nevojshme. Dënojmë këtë akt dhune, synon të krijojnë pasiguri”, shprehen në deklaratë.

Shtyllës së tensionit të lartë të linjës Tiranë–Podgoricë dhe Tiranë-Prizren, iu vendos tritol mesditën e sotme në fshatin Krastë të Thumanës në zonën e Fushë Krujës.

“Sot në mesditë, punonjësit e OST, pranë fshatit Krastë, Thumanë, konstatuan se njëra këmbë e shtyllës dyfishe të tensionit të lartë (400 KW), Nr. 65, e linjave Tiranë–Podgoricë dhe Tiranë-Prizren ishte dëmtuar me lëndë, të dyshuar eksplozive”, sqaronte policia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...