E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

“Arta Marku kërkon mandatin 7-vjeçar”/ Hapet nesër gara për Kryeprokurorin e ri

Ditën e nesërme, KLP do të hapë zyrtarisht garën për postin e Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë.

Njëra nga tre pikat që pritet të miratohet është dhe Miratimi i Rregullores mbi kriteret dhe procedurën për përzgjedhjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm, shkruan Shqiptarja.com

Gjithashtu, pak ditë më parë, ‘Report Tv’ raportoi se Kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku do të kërkojë një mandat 7-vjeçar, si dhe pritet të garojnë edhe Olsian Cela, Adnand Xholi, Enrik Ligori dhe Ervin Kondili.

Ndërkohë, pritet që të miratohen edhe kriteret për procedurën për ngritjen në detyrë të prokurorëve pranë Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, njohur ndryshe si SPAK-u.

Prokurori i Përgjithshëm, referuar ndryshimeve kushtetuese neni 148/4-45, zgjidhet me tre të pestat e anëtarëve të Kuvendit, mes tre kandidatëve të propozuar nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, për një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë riemërimi.

Kujtojmë që opozita e cila ka dorëzuar mandatet dhe sot është jashtë parlamentit kundërshtoi zgjedhjen e kryeprokurores Arta Marku më 18 dhjetor 2017, por ata janë zëvendësuar nga të tjerë kanë parlamentar, të cilët ende nuk dihet nëse do të japin pëlqimin e tyre për emrat që do të propozojë KLP dhe që kërkohen 84 vota.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...