E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

“OSBE është paradhomë e kryeministrit”/Noka për Ramën: Po bënë rolin e strucit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka i ftuar në studion e “Fax News” ka komentuar protestën e ditës së shtunë dhe vazhdimësinë e saj.

Sipas tij, Shqipëria është zhytur më thellë në krizë, kështu që kryeministri Rama dhe qeveria e tij nuk mund të fshihen “pas gishtit dhe të bëjnë rolin e strucit”.

Ajo që është thelbësore në këtë çështje është që Shqipëria është zhytur më thellë në krizë, në një krizë politike dhe institucionale. Nuk mund të fshihesh pas gishtit. Edi Rama dhe “Rilindja”  nuk mund të fshihen pas gishtit dhe të bëjë rolin e strucit.

Të gjithë e pamë që shqiptarët në 16 mars folën njëzëri dhe oshtinë shumë herë më tepër se në 16 shkurt. Kjo tregon që Shqipëria është në një rrugë pa kthim për shporrjen e narko-shtetit, që Shqipëria t’i hyjë normalitetit politik, ekonomik, social”.

Gjithashtu, ish-deputeti theksoi se qeveria dhe bandat e saj janë në minorancë, ndërsa opozita në koalicion me LSI dhe me mbështetjen e partive të tjera, është në mazhorancë.

Sa i përket djegies së mandateve, Noka thekson se ndihet shumë mirë për vendimin që mori, dhe nuk mund të pranojë mandat tjetër veç mandatit që i japin qytetarët.

“Një gjë është e qartë si drita e diellit, ne blloku opozitar jemi  maxhoranca në këtë vend.

Edi Rama mund ta fsheh kokën në ndonjë ambasadë por kjo nuk do shpëtoj gjithmonë. Të gjithë e dimë se OSBE është paradhomë e Edi Ramës, zyrë shtypi e “Rilindjes”.

Qeveria me gjithë paratë e drogës dhe bandat prapë janë minorancë , opozita është maxhorancë  në koalicion me LSI dhe mbështetjen e partive të tjera.

Sot shohim një parlament monist me arnime, sot vendi është në diktaturë të krimit dhe korrupsionit. Sot në Shqipëri vullneti politik  i shqiptarëve është inekzistent. Le të deklarojë kush të dojë, qeveria është ilegjitime. Dhe nisur nga kjo protesta e radhës do të jetë më e fuqishme se ajo e 16 marsit. Protestë që shumë shpejt do të përshkallëzohet”, deklaroi Noka.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...