E diel, 25 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Etiketa

Tensionet

Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Rriten sërish tensionet në Egjeun Lindor, teksa Turqia ka lajmëruar për një stërvitje me zjarr real të marinës së saj në zonën mes ishujve...

Mbledhja e OKB/ Mitsotakis: I zgjata dorën e miqësisë Erdoganit, u përgjigj me provokime

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, u shpreh gjatë mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se vitin e shkuar i ka zgjatur një dorë miqësie...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...

Largimi i anijes “Oruc Reis”/ Zyrtarët turq: U largua nga zona vetëm për riparime

Turqia ka larguar pak ditë më parë anijen “Oruc Reis” nga brigjet e Mesdheut Lindor, duke shënuar kështu një hap pozitiv lidhur me tensionet...

ShBA e shqetësuar nga veprimet e Turqisë në Mesdhe

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, shprehet se SHBA është e shqetësuar nga veprimet e Turqisë në pjesën lindore të Detit Mesdhe. “Vendet në rajon...

Macron: Turqia nuk është më partner i BE-së

Mbrëmjen e djeshme, presidenti Macron priti në samitin e Korsikës gjashtë vendet e BE-së, përfshirë këtu edhe Greqinë. Pas bisedimeve me udhëheqësit e Italisë, Maltës,...

Turqia dërgon anijet ushtarake në brigjet e Qipros, Greqia kërkon ndihmë nga Franca

Turqia ka forcuar pozicionet e saj në Mesdheun Lindor duke njoftuar dërgimin e anijeve ushtarake në brigjet e Qipros dhe Rodosit. Mediat greke raportojnë se...

Tensionet me Greqinë/ Erdogan ka një përgjigje për politikanët evropianë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar dje një bisedë telefonike me kreun e Këshillit Evropian, lidhur me tensionet për Mesdheun Lindor. Anadoly Agency...

Greqia ultimatum Turqisë: Hiq anijet ose përballu me sanksionet

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, i ka kërkuar Turqisë që të largojë urgjentisht anijet nga zona e kontestuar detare në Mesdheun Lindor. Në një...

Rriten tensionet mes vendeve/ Tetë avionë luftarakë amerikanë mbi Detin e Zi, reagon Rusia

Ndërkohë që kryefjala e ditëve të fundit mbetet konflikti për Mesdheun Lindor, një tjetër situatë tensionuese paraqitet në horizont. Rusia pretendon se ka identifikuar tetë...

Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...