E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Kamera e fshehtë/ Infermiereve u marrin kartat e identitetit për zgjedhjet e 25 Prillit

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Gjatë ditëve të fundit Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se po ndryshon adresat dhe vendbanimet e disa qytetarëve me qëllim që të mos kenë mundësi të votojnë në zgjedhjet e 25 Prillit 2021. Ndërsa ekzekutivi ka hedhur poshtë këto pretendime duke thënë se nuk po ndodh asnjë ndryshim me qendrat e votimit.

Por, në redaksinë e emisionit “Stop” në Tv Klan ka mbërritur një denoncim që tregon se në Spitalin e Peshkopisë po mblidhen kartat e identitetit për zgjedhjet e Prillit 2021. Në këtë listë që disponon “Stop”, janë të gjitha emrat e stafit mjekësor, kryesisht infermiere, që kanë dorëzuar kartat e identitetit. Bashkëngjitur janë edhe numrat e telefonit. Në respekt të privatësisë, emrat, numri unik i kartave ID dhe numrat e celularit janë mbuluar.

Por, për të vërtetuar këtë denoncim që ka mbërritur në redaksi, emisioni “Stop” ka shkuar në Spitalin e Peshkopisë dhe ka bërë një vëzhgim përmes kamerës së fshehtë. Me zë dhe me figurë, infermieret e këtij spitali pohojnë se kanë dorëzuar kartat e identitetit pasi u është kërkuar nga drejtoria. Jo vetëm kaq, por disa prej tyre kanë dorëzuar edhe kartat e identitetit të familjarëve.

Ndërsa disa prej infermiereve të tjera refuzuan të jepnin kartat ID të familjarëve. Stafi mjekësor pranon se mbledhja e kartave të identitetit nga drejtoria e Spitalit të Peshkopisë është bërë për shkak të zgjedhjeve të përgjithshme të 25 Prillit 2021.

Më poshtë bisedat e infermiereve përmes kamerës së fshehtë:

-A ju kanë kërkuar edhe juve kartat?

Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur

I kanë kërkuar. I kemi çuar ne.

Pse?

Na i ka kërkuar drejtoria.

Për çfarë?

Po duhet me i dhënë o…se…

Pse?

S’do e japësh? Të vijë ta marrë vetë.

Kush vjen?

Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur

Drejtori.

Pse?

S’e di moj, pse i kërkojnë ata, për votat i kërkojnë.

Për cfarë?

Për votat.

– A i dhatë edhe të familjes ju?

Po, të … dhe të … Po c’të bëjmë, moj…? Të dalim vetëm unë dhe ti?

Po! Unë nuk i kam dhënë.

Duhet me i dhënë, oj… I kanë dhënë krejt.

A jua kanë kërkuar edhe juve kartat?

Po!

Kush?

Drejtori. …për të ruajtur vendin e punës.Edhe të fëmijëve, kjo është budallallëk. Edhe tënden, ajo është votë e fshehtë. Nuk e di, se kujt ia japin.

Po pse i kërkojnë?

Po i kërkojnë për votat.

Po kush erdhi te ju?

Po ku di unë, na tha Elisoni, duhet me pru numrat e kartave.

Neve na i kishin shkruar edhe të fëmijëve mbi 18 vjec.

Jo jo, nuk m’i japin (fëmijët) .

Kur i kam dhënë, i kanë. Nuk dua me i dhënë.

Po ç’i donin?

Për votime, moj. Të familjarëvë të mi nuk kanë shanc.

-E dhatë kartën e identitetit?

Po! Edhe të familjes.

Krejt familjes? Po pse i donin?

Po për të votuar.

Më cmendi … në telefon, ec. U bë kiameti.

Të votosh për këta! Për asnjë, asnjë s’e meriton.

/tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...