E premte, 15 Janar, 2021
7 C
Tirana

Largimi i anijes “Oruc Reis”/ Zyrtarët turq: U largua nga zona vetëm për riparime

Turqia ka larguar pak ditë më parë anijen “Oruc Reis” nga brigjet e Mesdheut Lindor, duke shënuar kështu një hap pozitiv lidhur me tensionet e lindura me Greqinë.

Mirëpo, sipas gazetës patriotike turke “Yeni Safak”, shkaku i largimit të anijes është thjesht një pushim i shkurtër derisa të zhvillohet dialogu me palëve në NATO.

Nga ana tjetër, kryeministri grek ka shpallur masa të reja sa i përket përforcimit të sektorit të Mbrojtjes së vendit dhe arsenalit ushtarak.

“Është koha për të forcuar forcat e armatosura si një trashëgimi për sigurinë e vendit, por edhe si një detyrim suprem ndaj grekëve që do të mbajnë koston. Kështu që sot unë shpall 6 vendime kryesore që rrisin fuqinë, funksionalitetin dhe efektivitetin e ushtrisë greke: Së pari, forca jonë ajrore menjëherë fiton një skuadrilje prej 18 avionësh luftarakë Rafale me zëvendësimin e menjëhershme të Mirageve të vjetër”, tha ai nga Selaniku.

Sipas Mitsotakis do të blihen gjithashtu nga Franca 4 fregata të reja, do rinovohen 4 të tjera, do të rinovohet arsenali i këmbësorisë, marinës detare dhe forcave ajrore. Gjatë 5 viteve të ardhshme do të futen në ushtri 15.000 burra dhe gra. Do të rifillojnë punën repartet e industrisë së armëve të specializuara për mirëmbajtjen e anijeve luftarake dhe avionëve, ndërsa do të fillojë menjëherë futja e sistemeve të reja dixhitale dhe hibride në ushtri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Shtoi vilat gjatë pandemisë”/ Kunati i Bashës padit për shpifje Veliajn

Erion Isufi, kunati i kreut të opozitës, Lulzim Basha, ka paditur sot për shpifje dhe fyerje kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj. Isufi e ka...

SHBA: Hetime mbi përgatitjet e policisë për protestën e dhunshme në Kapitol

Zyra e Inspektorit të Përgjithshëm në Departamentin e Drejtësisë, që vëzhgon mbarëvajtjen e punëve në këtë institucion, tha të premten se do të hetojë...

Bëjnë punën më të rrezikshme në botë/ Sherpat, guidat e alpinistëve në Himalaja

Bëjnë punën më të rrezikshme në botë, kush janë Sherpat, guidat e alpinistëve në Himalaja Kur ekipi i parë i alpinistëve arriti të ngjitej në...

“Në Dubai ishin 28 veta”, Fahri Balliu: Rama ka pirë verë 18 mijë euro shishja

Për botuesin Fahri Balliu, kryeministri Edi Rama nuk do arrijë të fitojë një mandat të tretë, pasi nuk ka se çfarë t’u ofrojë shqiptarëve. Duke...

I ekzekutoi në banesë/ Detaje të reja nga trafikimi që bënte Ademi me 2 motrat

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me motrat Zhaneta Metani dhe Kristina Bardhi, të cilat u ekzekutuan mesditën e 31 Dhjetorit...