E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Mbledhja e OKB/ Mitsotakis: I zgjata dorën e miqësisë Erdoganit, u përgjigj me provokime

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, u shpreh gjatë mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se vitin e shkuar i ka zgjatur një dorë miqësie presidentit Erdogan, por hasi në provokimet e këtij të fundit.

“Sfida tjetër e madhe gjeopolitike me të cilën përballemi ka të bëjë me Turqinë. Në Asamblenë e Përgjithshme vitin e kaluar, unë shpreha qëllimin tim për t’i zgjatur një dorë miqësie dhe bashkëpunimi presidentit Erdogan. Unë madje fola për gatishmërinë time që Greqia të veprojë si një urë që do të ndihmojë Turqinë të arrijë Evropën. Fatkeqësisht, pavarësisht se Greqia vendos besimin, dialogun dhe mirëkuptimin në zemër të një politike të jashtme të bazuar në vlera, Turqia është përgjigjur me përshkallëzim, provokim, keqinformim dhe agresion. Ndërsa Greqia ka zgjedhur rrugën e dialogut me mirëbesim, Turqia ka zgjedhur rrugën e papajtueshmërisë”, tha ai.

Mitsotakis deklaroi se veprimet e Turqisë minojnë ligjin ndërkombëtar dhe kërcënojnë sigurinë e Mesdheut Lindor, duke nënvizuar edhe qëndrimin e BE për tensionet mes dy vendeve.

“Padyshim, veprimet e Turqisë minojnë ligjin ndërkombëtar dhe kërcënojnë sigurinë dhe stabilitetin e rajonit më të gjerë të Mesdheut Lindor por edhe i të gjithë Shteteve Anëtare të BE. Bashkimi Europian e ka bërë plotësisht të qartë se veprimi i njëanshëm nuk do të mbetet pa përgjigje kur kërcënon të drejtat sovrane të Shteteve Anëtare.

Të gjithë e kuptojnë se kjo përshkallëzim i vazhdueshëm i tensionit nuk mund të vazhdojë. Dhe unë nuk mendoj se bashkëpunimi midis fqinjëve të ngushtë nuk është i mundur. Shikoni marrëveshjen e fundit midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. Të dy vendet janë miq të Greqisë, tani janë miq me njëri-tjetrin. Vitet e dyshimit dhe urrejtjes janë zëvendësuar nga një frymë bashkëpunimi dhe mirëkuptimi reciprok. Le të takohemi, të flasim dhe të kërkojmë një zgjidhje reciprokisht të pranueshme. Le t’i japim një shans diplomacisë. Nëse, në fund të fundit, ende nuk mund të pajtohemi, atëherë duhet t’i besojmë mençurisë së Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtatzënë për herë të dytë, deputetja e PS me koronavirus

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e cila është në pritje të fëmijës së dytë është infektuar me koronavirus. Gjendja e saj është e stabilizuar...

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...