E diel, 22 Maj, 2022
12.5 C
Tirana

Etiketa

teknologjia

Leksionet që na mësoi viti 2020

Nga: Glenn Geher “Psychology Today” Të thuash që viti 2020 ka qenë kaotik, do të ishte një nënvlerësim. Ne u goditëm nga një pandemi, e...

KQZ-ja e re, Celibashi: Jemi gati të implementojmë teknologjinë në zgjedhje

KQZ-ja e re ka gati të gjitha organet e saj për administrimin e procesit zgjedhor të 25 prillit 2021. Sot janë prezantuar  anëtarët e Komisionit...

YouTube fshin videot që lidhin koronavirusin me 5G

YouTube do të heqë ose do të zvogëlojë shikueshmërinë mbi video që mbrojnë teoritë e komplotit duke e lidhur epideminë e koronavirusit me rrjetin...

Njihuni me sektorin që po “lulëzon” pas përhapjes së virusit misterioz kinez

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur emergjencën botërore për shkak të koronavirusit. Në Kinë deri tani raportohen 427 të vdekur dhe mbi 20 mijë...

Si e mendonin njerëzit botën në vitin 2020, dhe çfarë ka ndodhur realisht

Nga: Grace Hauck “USA Today” Disa dekada më parë, akademikë, futuristë dhe agjenci qeveritare, bënë parashikimet e tyre mbi atë ç'ka do të ndodhte në...

“Shqipëria na bën krenarë”, SHBA: Është një partnere e palëkundur

E ngarkuara me punë e SHBA-së në Shqipëri, Leyla Moses-Ones, është e pranishme në konferencën ‘Demokracia përballë rrezikut të teknologjisë’ që po mbahet në...

Ja si Kina po përdor kamerat inteligjente për të parashikuar krimet

Harrojeni njohjen e fytyrës. Teknologjia më e re në mode e mbikëqyrjes përmes kamerave të pajisura me Inteligjencë Artificiale; është ajo që mundëson njohjen...

Shkencëtarët: Teknologjia solare mund të vrasë qelizat e kancerit

Përparimet shkencore, nuk ndodhin gjithmonë në laboratorë. Për Sofia dhe Riçard Lunt, studiues të Universitetit Shtetëror të Miçiganit në SHBA, shumë prej përparimeve që...

Si po ringrihet ISIS, përmes teknologjisë së sotme të informacionit

Nga Anne-Marie Slaughter & Asha C. Castleberry “Project Syndicate” Në dhjetorin e vitit 2018, presidenti amerikan Donald Trump shpalli fitoren ndaj Shtetit Islamik. Dhe në...

Teknologjia VAR në kampionatin shqiptar, ja kur fillon të aplikohet

Aplikimi i teknologjisë në futboll është duke u përdorur gjithnjë e më shumë. Rrymat që e kundërshtojnë janë të shumta, duke argumentuar se po...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...