E shtunë, 16 Janar, 2021
1 C
Tirana

YouTube fshin videot që lidhin koronavirusin me 5G

YouTube do të heqë ose do të zvogëlojë shikueshmërinë mbi video që mbrojnë teoritë e komplotit duke e lidhur epideminë e koronavirusit me rrjetin 5G.

Lajmin e beri te ditur Kompania e Kalifornisë per The Guardian. Masa vjen pasi, në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 5 kullave 5G i’u vu zjarri pas përhapjes së lajmeve të rreme.

Videot që shkelin rregullat e YouTube janë fshirë, tha një zëdhënës, duke kujtuar se kompania “ndalon gjithashtu videot që në vend të kujdesit mjekësor promovojnë metoda që nuk janë vërtetuar nga pikëpamja mjekësore për të parandaluar koronavirusin”.

Përkrah kësaj, “ne kemi filluar të zvogëlojmë rekomandimet për përmbajtjen e vijës kufitare, siç janë teoritë e komplotit që lidhen me 5G dhe koronavirus, të cilat mund të keqinformojnë përdoruesit në mënyra të dëmshme”.

Në njërën nga videot e hequra, raporton Guardian, një ish-ekzekutiv i vetë-vetëquajtur i një kompanie të telefonisë celulare në Mbretërinë e Bashkuar, pretendoi se testet për koronavirus ishin përdorur për të përhapur virusin, dhe se pandemia ishte krijuar për të fshehur vdekjet e shkaktuara nga teknologjia celulare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fitore madhështore në derbi, Lacio nënshtron Romën (Video)

Lacio e Simone Inzagit, arriti një fitore madhështore me rezultatin 3-0 në derbin e kryeqytetit përballë Romës.  Të kaltërit e dominuan takimin, duke vendosur...

”Është si Skëndërbe”/ Spiropali: Rama, i vetmi njeri që di të bëjë qytete

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali tha mbrëmjen e sotme në studion e emisionit ''Bardh A Zi'' në ''ABC'', se kryeministri Edi Rama...

Norvegji, 23 persona humbin jetën pasi injektuan vaksinën e Pfizer

23 persona kanë humbur jetën në Norvegji pasi janë injektuar me vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë amerikane Pfizer. 13 prej viktimave ishin të moshuar...

Trump largohet nga Uashingtoni ditën e inaugurimit të Biden-it

Presidenti Donald Trump do të largohet nga Uashingtoni të mërkurën në mëngjes, pak përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, për të filluar...

Pronat në jug/ Lame: Meritojmë medalje, bëmë një hartë se nuk ka pasur

Kreu i Kadastrës, Artan Lame ka folur lidhur me pronat e minoritarëve grekë në jug të vendit. Përballë kreut të OMONIA-s, Fredi Belerit, Lame u...