E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Ja si Kina po përdor kamerat inteligjente për të parashikuar krimet

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Harrojeni njohjen e fytyrës. Teknologjia më e re në mode e mbikëqyrjes përmes kamerave të pajisura me Inteligjencë Artificiale; është ajo që mundëson njohjen e emocioneve të njerëzve. Ose është të paktën në Kinë, nëse pyesni sipërmarrësit që e prodhojnë këtë teknologji për industrinë kineze të sigurisë.

Gazetarja Sue-Lin Uong, raportoi për “Financial Times” mbi Ekspozitën për Sigurinë Publike në Shenzhen. Aty merrnin pjesë gjigantët kinezë të teknologjisë së lartë si Alibaba, Tencent, Baidu dhe Huauei. Të cilët po synojnë gjithashtu të operojnë në fushën e sigurisë publike. Kryesisht përmes teknologjive të tyre të inteligjencës artificiale (AI). Që mund të jetë një zgjidhje për garantimin e sigurisë. Sikurse është edhe njohja e fytyrës, teknologji që po zbatohet në mbarë Kinën.

Njohja e emocionit, synon të identifikojë jo vetëm fytyrën e një personi. Por të përcaktojë edhe gjendjen e tij emocionale. Sipas “Financial Times”, autoritetet kineze po përdorin tashmë këtë teknologji. Duke e shtuar atë në “arsenalin” e tyre të mjeteve të mbikëqyrjes. Me qëllim zbulimin e kriminelëve dhe madje edhe parashikimin e sjelljeve kriminale.

Njohja e emocionit mund ta bëjë këtë, duke analizuar shprehitë e fytyrës së një të dyshuari. Si shenjat e nervozizmit, agresivitetit, nivelet e rritura të stresit dhe tregues të tjerë që mund të tregojnë diçka. Se sa e përhapur është kjo teknologji në Kinë, kjo varet nga ai që pyet.

Një zëdhënës nga një kompani që operon në këtë fushë “Megvii”, thotë se teknologjia e njohjes së emocioneve, po përdoret gjerësisht në qeverinë kineze. Por një zëdhënës i kompanisë Baidu tha: Për momentin kjo teknologji po përdoret “vetëm në disa shkolla dhe zyra të sigurisë publike”.

Një zëdhënës i ekspozitës, tha se teknologjia e njohjes së emocioneve, po përdoret aktualisht në aeroporte dhe stacionet e trenit në mbarë vendin (kryesisht në pikat e kontrollit doganor). Për të kapur terroristët dhe trafikantët, sidomos në rajonin perëndimor të Xinjiangut. Që është tashmë një terren eksperimental për teknikën e mbikqyrjes. Dhe që përdoret kryesisht nga policia mbi pakicën myslimane ujgure në rajon.

Por kjo teknologji ka pikëpyetjet e veta. Njohja e emocioneve, është eksperimentuar prej disa vitesh. Kompani prestigjioze amerikane si Amazon, IBM dhe Microsoft; kanë punuar me algoritme që pretendojnë të zbulojnë gjendjen emocionale të një personi.

Jo vetëm në aspektin e parashikimit të krimit ose sigurisë publike, por edhe për gjëra të tilla si dyqanet me pakicë. Që zbulojnë se kur një klient është i irrituar ose i bezdisur. Ajo përdoret nga studio kinematografike për të testuar një film të ri. Apo nga personeli i burimeve njerëzore për të zgjedhur kandidatët e përshtatshëm për punë. Bazuar në sjelljen e tyre gjatë intervistës.

Ideja themelore është mjaft e thjeshtë. Shprehja juaj e fytyrës, transmeton gjendjen tuaj emocionale. Analogjia themelore, është se një shprehje e fytyrës është një “gjurmë gishti”. Që mund të lidhet me emocionin që prodhon atë shprehje. Për shembull, Amazon thotë që softueri i saj “Rekognition” mund të klasifikojë 8 kategori emocionesh. Lumturinë, trishtimin, zemërimin, habinë, neverinë, qetësinë, hutimin dhe frikën.

Tingëllon si diçka e thjeshtë, por nuk është kështu. Njohja e emocionale e fytyrës (FER) është shumë më sfiduese. Një studim i fundit i botuar në akademike “Sensor”, vëren se ndërsa sistemet FER mund të kenë në laborator një shkallë saktësie deri në 97%; kjo normë bie në rreth 50% në aplikacionet e botës reale.

Elementë si variancat në ndriçim dhe pozicioni i kokës, mund të hedhin poshtë performancën e sistemit. Sfida më e madhe, është se shprehja emocionale, është shumë më komplekse sesa e kuptojnë njerëzit (dhe ndoshta edhe kompanitë e teknologjisë).

Një studim i fundit, i porositur nga Shoqata për Shkencën Psikologjike. Dhe i kryer gjatë 2 viteve, zbuloi se emocionet shprehen në një larmi mënyrash. Që jo gjithmonë korrespondojnë me shprehjet e fytyrës. Shembuj më të thjeshtë janë situatat kur njerëzit nga gëzimi, ose qeshin kur në fakt janë të zemëruar.

Rezultatet e studimit, tregojnë se ka kaq shumë larmi dhe nuanca tek algoritmet e emocionit; sa që duhet të bërë shumë më tepër sesa të përcaktohet nëse jeni duke buzëqeshur natyrshëm, apo në mënyrë të sforcuar. Sigurisht, shumë algoritme të njohjes emocionale, kombinojnë shprehjet e fytyrës me parametra të tjerë (për shembull toni i zërit, dhe lëvizja e syve), për të përcaktuar emocionin përkatës.

Me kalimin e kohës, teknologjia do të përmirësohet. Çështja është nëse ajo është gati sot për përdorim në aplikacionet e sigurisë publike, në Kinë apo kudo tjetër. Dhe më e rëndësishmja, cilat do të jenë pasojat për njerëzit, kur algoritmi të gabojë./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...