E shtunë, 19 Shtator, 2020
31 C
Tirana

Etiketa

Shqipërisë

SHBA i dhuron 29 mijë teste Institutit të Shëndetit Publik

USAID/Albania i ka dorëzuar sot Institutit të Shëndetit Publik 29 mijë teste për koronavirus. Lajmin e ka bërë të ditur ambasada amerikane, përmes një postimi...

Kryenegociatori i Shqipërisë për negociatat në BE do të mbrohet nga Garda

Kryenegociatori i Shqipërisë në BE, Zef Mazi, do të ruhet dhe mbrohet nga Garda e Republikës. Qeveria i ka akorduar Mazit dy nënoficerë të Gardës...

Debat i keqkuptuar, nga identifikimi i Shqipërisë me komunizmin

Nga Mero Baze Muajt e fundit jam marrë gjatë me leximin e një dosje hetimore, ndaj një grupi të dënuarish politik në vitin 1947, që...

Partnerja kryesore e Shqipërisë/ Ekonomia italiane pritet të bjerë me 11.2% në 2020

Komisioni Evropian ka rishikuar me ulje pritshmërinë për ecurinë ekonomike në 2020-n, ndonëse ka vlerësuar se më e keqja mund të ketë kaluar, pasi...

Pse pakënaqësinë ndaj Shqipërisë e lidhin me Ramën

Nga Ben Andoni Retorika e gjatë e kryeministrit shqiptar në Kosovë mbushur me figuracionin e tij të zakonshëm dhe diskursin parabolik kuptohet se nuk do...

Ambasadori kinez: Nesër vijnë në Shqipëri 3 ton ndihma mjekësore

Ambasadori i Kinës në Tiranë, Zhou Ding është shprehur se nesër në Shqipëri do të vijnë nga Kina 3 ton ndihma mjekësore. Në një intervistë...

Koronavirusi/ SHBA: Fonde Shqipërisë për teste dhe pajisje mbrojtëse

Zv.Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer, ka komentuar për situatën në Ballkanin Perëndimor ndërsa rajoni po përballet me pandeminë e...

1.15 miliard euro/ Spaho: Borxhi është borxh, rindërtimin e paguajnë qytetarët

Nga Anxhela Ferra Shqipërisë i duhet të respektojë një sërë rregullash të vendosura nga institucionet ndërkombëtare, për të marrë fondin e mbledhur në Konferencën e...

Zaev preket nga situata në Durrës, zbulon dokumentin që do të miratohet sot

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka qenë i pranishëm ditën e sotme në Durrës, ku ka parë nga afër situatën e krijuar...

Për tërmetin dhe bashkimin… e Shqipërisë me Kosovën

Nga Agron Shala “Ra kjo dekë e u pamë”. Është kjo një thënie e vjetër shqiptare që tregon se në momentet më të rënda njeriu...

Të fundit

Formula për listat/ Rama: Mund ta diskutojmë, opozita ta harrojë se mund ta pengojë

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur akuzave të opozitës, mbi formulën që paraqiti shumica socialiste për hapjen 100% të listave. “Propozimi i referohet një modeli...

U helmua me Novichok, opozitari rus publikon foto nga spitali

Politikani opozitar rus, Alexei Navalny, ka publikuar një fotografi duke zbritur shkallët në rrjetet sociale, pesë ditë pasi doli nga reanimacioni në spital. “Më lejoni...

A kanë burrat dhe gratë “orë biologjike” të ndryshme

Qëndrimi zgjuar natën dhe aftësia për fjetur gjatë ditës, shkon kundër ritmit tonë natyror cirkadian ose siç njihen më thjesht “orës biologjike”. Por disa...

Komandanti iranian paralajmëron SHBA-në për hakmarrje për ekzekutimin e Soleimanit

Komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit, Hossein Salami, ka paralajmëruar se do të marrë hak ndaj të gjithë personave të përfshirë në vrasjen e...

Bilanci/ Sërish numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...